تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / مشاوره خانواده و زوج درمانی / اطلاعات جامع درباره اختلافات زناشویی و راه حل برای آن ها
۵ دقیقه
راه-حلی-برای-اختلافات-زناشویی

اطلاعات جامع درباره اختلافات زناشویی و راه حل برای آن ها

آنچه می خوانید...

انسان ها با هم متفاوت اند و وجود اختلاف نظر و عقاید در آنها به شدت طبیعی است. نمیتوان گفت وقتی دونفر با هم ازدواج کرده اند به این معنی است که با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند و ممکن نیست که بحثی بین آن‌ها پیش ‌آید. اختلافات خیر، اما حل نکردن و جلوگیری نکردن از شدیدترشدن آن‌ها، ممکن است که بین یک زوج مشکل‌ساز شود و عواقب بدی به دنبال داشته باشد. در این مقاله قصد داریم که با نگاهی موشکافانه تر این مبحث را بررسی کنیم.

اختلافات زناشویی

ازدواج پیوند بین دونفر است که با اشراف به اختلافات و تفاوت نظرهایی که با هم دارند ، تصمیم به تشکیل خانواده می‌گیرند. با اینکه تشکیل خانواده با شخصی که به او علاقه دارید، اتفاق جذاب و شیرینی است اما ممکن است که به دلیل اختلافاتی ک در طول زندگی مشترک پیش می‌آید از این شیرینی برایتان کاسته شود. توجه داشته باشید که تمامی انسان ها علایق و سلایق خاص خود را دارند و در صورت بروز اختلافاتی ک به این موارد بر می‌گردند نا امید نشوید و برای حل کردن شان به فکر چاره باشید.

انواع اختلافات زناشویی

عمده اختلافات زناشویی اغلب به دو دسته تقسیم می‌شوند :

اختلافات دائمی

درصد زیادی از مشکلاتی که بین زوجین وجود دارد اختلافاتی هستند که با گذشت زمان نیز از بین نخواهند رفت و علت بسیاری از بحث ها و دعوا ها در طول زندگی هستند. اما این بحث ها باعث فروپاشی خانواده نخواهد شد، زیرا هر دو فرد این مسئله را پذیرفته اند و اختلاف را قبول کرده اند، به همین علت دائما در ارتباط با آن بحث و درصدد حل کردن آن تلاش می‌کنند.

اختلافات-زناشویی-دائمی

پذیرفتن این مسئله که اختلافات و مشکلات بخش های ثابتی از یک رابطه هستند و باید با آن ها کنار آمد باعث می‌شود که شرایط برای شما آسان تر شود. اما بحث های مداوم در ارتباط با این مسائل ممکن است که به روحیه شما آسیب های زیادی بزند. راه بهتری که می‌توانید در نظر بگیرید این است که با یک مشاور یا شخص متخصص در ارابطه با مشکلات زناشویی خود صحبت کنید، زیرا این افراد با تجربه زیادی که دارند کمک بیشتری به شما خواهند کرد.اختلافات-زناشویی-دائمی

اختلافات موقت و جزئی

اختلافات جزئی، اختلافاتی هستند که به سلایق، رفتارها و … بر‌گردند. این اختلافات وجود دارند اما در صورتی که زن و شوهر با راهکار های درست مقابله با آن ها آشنایی داشته باشند، بحث و مشاجره شدیدی در ارتباط با آن ها صورت نمی‌گیرد و به آسانی قابل حل شدن هستند. هرچند که در برخی مواقع این اختلافات در صورت حل نشدن ممکن است که باعث  بحث های بزرگتر و جدی تر بشوند. اگر این مشکلات نیز برای شما آزار دهنده است و خود از توانایی حل آن عاجز هستید، یک مشاور و روانشناس خانواده می‌تواند در حل مشکلات و کنار آمدن با اختلافاتی از این قبیل کمک بسیاری به زوج ها بکند.

علت اختلافات زناشویی

اختلافاتی که در طول زندگی مشترک بین زوجین پیش می‌آید، ممکن است که دلایل مختلفی داشته باشد؛ دلایلی از قبیل :

  • عدم توانایی در برقراری ارتباط بین زن و شوهر
  • ناموفق بود در روابط جنسی
  • مشکلات مالی که بر اثر بی‌پولی به وجود می‌آیند.
  • شک و سوظن زیاد و در همین راستا چک کردن مداوم همسر
  • مخفی کاری یکی از زوجین
  • خیانت
  • وجود مشکلات با خانواده همسر
  • اعتیاد
  • صحبت نکردن درباره دلخوری و ناراحتی ها

راه های جلوگیری از اختلافات زناشویی

در مرحله اول پیشگیری کردن از پیش آمدن مشکلاتی که بر اثر اختلافات زناشویی اتفاق میوفتند، موثر تر است و می‌تواند از بحث های بی دلیل که فقط باعث ناراحتی زوجین می‌شود جلوگیری کند. راه هایی که بر اساس آن ها می‌توانید امکان بروز اختلافات را کاهش بدهید عبارت اند از :

از احساسات و ناراحتی های خود سخن بگویید

انباشته نکردن دلخوری ها درون خود و سخن گفتن از ناراحتی هایی که دارید کمک کننده است. صرفا با رفتار بد شما نسبت به همسرتان مانند رو برگرداندن ، اخم کردن، صحبت نکردن و پاسخگویی با لحن بد او نمی‌تواند متوجه شود که به چه علت از او ناراحت اید و این مسئله می‌تواند در آینده مشکل ساز باشد و بحث های جدی‌تر و بیشتری پیش آورد.


گذشته، برای گذشته است

اگر مسائل و اختلافاتی وجود داشته که قبلا یکبار آن ها را حل کرده اید و پرونده آن بسته شده است، در مشاجره های جدید به میان آوردن آن ها فقط شرایط را بدتر می‌کند. بهتر است که تمرکز خود را بر مشکلات زمان حال بگذارید.


مشکلات را خودتان حل کنید

بحث و مشاجره ممکن است که همیشه وجود داشته باشد و بعد از حل شدن فراموش شوند، تنها اتفاقی که با دخالت دادن افراد دیگر در بحث های شما پیش می‌آید، این است که دعوا تشدید می‌شود .حتی اگر شما آن را فراموش کنید ممکن است در ذهن والدین و اطرافیانتان بماند و در آینده روی رفتار آن ها نسبت به همسرتان تاثیر بگذارد.


همسرتان را تهدید نکنید

بحث و مشاجره ها در راستای حل کردن اختلافات پیش می‌آیند، در طول بحث هدف خود را حل کردن مشکلاتتان بگذارید، با تهدید همسرتان به طلاق، جدایی یا قطع روابط جنسی فقط شرایط را بدتر می‌کنید.


سعی کنید که زودتر دعوا را به پایان برسانید

احتمالا خود شما نیز می‌خواهید که هر چه زودتر مشکلاتتان حل شود و به روند طبیعی زندگی بازگردید، مشکلات حل شدنی را کش ندهید و سعی کنید که زود تر به نتیجه برسید و مشاجره را پایان دهید.


حل اختلافات زناشویی با مشاوره و کتاب

 اختلافات همیشه وجود دارند؛ برای اینکه آسیب زیادی به روابطتان وارد نشود و از لحاظ روحی روانی ناراحتی زیادی نداشته باشید، حتما برای برطرف کردن آنها اقدام کنید. در هر صورت شما با همسرتان زندگی می‌کنید و فردی است که بیشتر وقتتان را با او می‌گذرانید. می‌توانید به مشاور متخصص مراجعه کنید و یا با مطالعه اطلاعات خود را در رابطه با چگونگی برخورد کردن با این اختلافات افزایش دهید.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *