تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / اختلالات سازگاری
۳ دقیقه

اختلالات سازگاری

آنچه می خوانید...

اختلالات سازگاری به دسته اختلالاتی که فرد را با مراجع قانونی درگیر می نماید و فرد به طور تکاشی و ناخواسته و بدون انکه بخواهد نمی تواند خود را در شرایط ایجاد شده آرام و مدیریت نماید.
اگر در کودکی نتوانیم کودکان و بزرگسالانی را که با اختلال مخالفت جویی- اختلال سلوک و … مواجه هستند را درمان نماییم، ممکن است مبدل به اختلالات سازگاری شود. این نوع از اختلالات که موجب ناکارآمدی فرد در زندگی اجتماعیش می شود و او را با دادگاهها و … درگیر نماید، نیاز به درمانهای دارویی و یا آموزشهای مدیریت هیجانات خود شود

اختلال سازگاری

اختلالات سازگاری چیست؟

اختلالات سازگاری شاخه ای از اختلالاتی است که با استرس مرتبط هستند. زمانی که اختلالات سازگاری رخ می دهد فرد زمانی که با یک رویداد استرس زا روبرو می شود نمی تواند با آن سازگار شود. این روبداد می تواند شکست عشقی، اخراج از کار، پذیرفته نشدن در کنکور و… باشد. چنین افرادی ممکن است اندوهگین و افسرده باشند زودرنج می‌شوند. مضطرب، ناامید، عصبی و نگران هستند و پیاپی گریه می‌کنند. آستانه‌ی تحمل کسانی که دچار اختلالات سازگاری هستند بسیار کم است و به سادگی خشمگین می‌شوند.

معیارهای DSM 5 برای Adjustment Disorder

این اختلال در خیلی موارد با سایر اختلالات روانشناختی اشتباه گرفته می شود. از همین رو برای تشخیص این اختلال روانی باید پیش روان‌شناس رفت و تنها با دانستن نشانه‌ها و معیارها نمی‌توانید فرد را دچار یک اختلال روان‌شناختی بدانید.

در کتاب DSM 5 نشانه‌های زیر برای شناسایی این اختلال روانی یاد شده است:

A: در واکنش به یک یا چند عامل استرس‌زا و قابل شناسایی و در مدت 3 ماه پس از آغاز این عوامل، نشانه‌های رفتاری و هیجانی در فرد پدید می‌آیند.

B: این رفتارها و نشانه‌ها از نظر بالینی و کلینیکی معنادار هستند و این موضوع را در یک یا هر دو گزینه‌ی زیر نشان می‌دهند.

1- رنج فرد خیلی بیشتر از عامل استرس است.

2- عامل استرس زا به کلی زندگی فرد را مختل می کند به گونه ای که نمی تواند کارهای روزمره را نیز انجام دهد

C: این ناراحتی‌های مرتبط با استرس به دلیل وخیم شدن یک اختلال روانی نیست که از پیش در فرد وجود داشته و با اختلال روانی دیگری قابل توجیه نباشد. پس اگر بتوانیم نشانه‌ها را به اختلال روانی دیگری نسبت دهیم و معیارهایمان برای آن اختلال روانی قوی‌تر باشد نمی‌توانیم فرد را دچار اختلالات سازگاری بدانیم.

D: نشانه‌ها و سمپتوم‌ها نشان‌دهنده‌ی اندوه و عزای عادی نیستند.

E: پس از پایان یافتن عوامل استرس‌زا و پیامدهای آن، نشانه‌ها حداکثر تا 6 ماه پس از آن هم دنباله دارند.

علائم اختلال سازگاری

علائم و نشانه های اختلال سازگاری شامل موارد زیر است:

 • غمگینی
 • ناامیدی
 • فقدان خوشی
 • گریه
 • عصبانیت
 • اضطراب
 • نگرانی
 • نا امیدی
 • مشکل در خواب
 • مشکل در تمرکز
 • احساس دست پاچگی
 • افکار خودکشی

چه زمانی برای اختلال سازگاری باید به پزشک مراجعه کرد؟

بعضی موارد این علائم ممکن است گذری باشد و به صورت موقت اتفاق بیفتد و فرد به مرور یاد میگیرد که چگونه این شرایط را مدیریت کند. در این موارد با گذشت زمان وضعیت فرد بهتر می شود. در مواردی ممکن است رویداد تنش زا و اضطراب و علائم ناشی از آن، تبدیل به بخشی از زندگی شده و با او باقی بماند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *