تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

۴ دقیقه
اختلال اتیسم

اختلال اتیسم

آنچه می خوانید...

اختلال طیف اوتیسم ناتوانی رشدی است که به دلیل تفاوت ها در مغز ایجاد می شود. برخی از افراد مبتلا به ASD دارای یک تفاوت شناخته شده مانند یک بیماری ژنتیکی هستند. علل دیگر هنوز مشخص نیست. دانشمندان بر این باورند که علل متعددی برای ASD وجود دارد که با هم عمل می‌کنند تا رایج‌ترین روش‌های ایجاد افراد را تغییر دهند. ما هنوز چیزهای زیادی در مورد این علل و نحوه تأثیر آنها بر افراد مبتلا به ASD داریم.

افراد مبتلا به ASD ممکن است رفتار، ارتباط، تعامل و یادگیری به روشی متفاوت از اکثر افراد دیگر داشته باشند. اغلب چیزی در مورد ظاهر آنها وجود ندارد که آنها را از سایر افراد متمایز کند. توانایی های افراد مبتلا به ASD می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از افراد مبتلا به ASD ممکن است مهارت های مکالمه پیشرفته ای داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است غیرکلامی باشند. برخی از افراد مبتلا به ASD در زندگی روزمره خود به کمک زیادی نیاز دارند. دیگران می توانند با حمایت اندک یا بدون هیچ حمایتی کار و زندگی کنند.

از چه زمانی اختلال اوتیسم قابل تشخیص است؟

ASD قبل از 3 سالگی شروع می شود و می تواند در طول زندگی فرد ادامه یابد، اگرچه علائم ممکن است در طول زمان بهبود یابد. برخی از کودکان علائم ASD را در 12 ماه اول زندگی نشان می دهند. در برخی دیگر، علائم ممکن است تا 24 ماهگی یا بعد از آن ظاهر نشوند. برخی از کودکان مبتلا به ASD تا حدود 18 تا 24 ماهگی مهارت‌های جدیدی را به دست می‌آورند و به نقاط عطف رشد می‌رسند و سپس مهارت‌های جدید را از دست می‌دهند یا مهارت‌هایی را که قبلا داشتند از دست می‌دهند.

از آنجایی که کودکان مبتلا به ASD به نوجوانان و بزرگسالان جوان تبدیل می شوند، ممکن است در ایجاد و حفظ روابط دوستانه، برقراری ارتباط با همسالان و بزرگسالان، یا درک اینکه چه رفتارهایی در مدرسه یا در محل کار مورد انتظار است، دچار مشکل شوند. آنها ممکن است مورد توجه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قرار گیرند زیرا آنها همچنین دارای شرایطی مانند اضطراب، افسردگی، یا اختلال کمبود توجه/بیش فعالی هستند که اغلب در افراد مبتلا به ASD نسبت به افراد بدون ASD رخ می دهد.

اختلالات اوتیسم چیست؟

اختلالی که فرد مبتلا به آن درارتباطات اجتماعی دارای نقص بوده و رفتارها و علایق او بسیار محدود و به صورت فعالیتهای تکراری است. اتیسم اختلالی است که در سه سال اول زندگی کودک نمایان می شود. والدین معمولا اولین کسانی هستند که متوجه تفاوت فرزندشان با سایر کودکان می شوند. در ابتدا ممکن است والدین عدم پاسخگویی کودک به محیط اطرافش را به ناشنوایی او نسبت دهند؛ اما گاهی متوجه می شوند که فرزندشان مشکل شنوایی نداشته است.
اگر کودک در سطح برای سازگار شدن کودک مبتلا به اختلال اتیسم با زندگی روزمره و بالا رفتن کیفیت زندگی، آموزشهای تخصصی زیاد لازم است که نیاز به همکاری روانشناس کودک مجرب مرکز مشاوره پندار نیک و والدین برای مراقبت از درمانجویان دارد.

علائم و نشانه های اختلال اوتیسم

افراد مبتلا به ASD اغلب مشکلاتی در ارتباط و تعامل اجتماعی و رفتارها یا علایق محدود یا تکراری دارند. افراد مبتلا به ASD نیز ممکن است روش های متفاوتی برای یادگیری، حرکت یا توجه داشته باشند. توجه به این نکته ضروری است که برخی از افراد بدون ASD نیز ممکن است برخی از این علائم را داشته باشند. برای افراد مبتلا به ASD، این ویژگی ها می تواند زندگی را بسیار چالش برانگیز کند.

بیش تر بخوانید : مشاور خوب در غرب تهران

عوامل خطرساز اختلال اوتیسم

تنها یک دلیل برای ASD وجود ندارد. عوامل مختلفی شناسایی شده‌اند که ممکن است کودک را بیشتر به ASD مبتلا کند، از جمله عوامل محیطی، بیولوژیکی و ژنتیکی.

اگرچه ما در مورد علل خاص اطلاعات کمی داریم، شواهد موجود نشان می دهد که موارد زیر ممکن است کودکان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ASD قرار دهد:

  • داشتن یک خواهر یا برادر مبتلا به ASD
  • داشتن شرایط ژنتیکی یا کروموزومی خاص، مانند سندرم X شکننده یا توبروس اسکلروزیس
  • تجربه عوارض در بدو تولد
  • به دنیا آمدن از والدین بزرگتر

CDC در حال حاضر روی یکی از بزرگترین مطالعات ایالات متحده تا به امروز در مورد ASD کار می کند. این مطالعه به نام مطالعه برای کاوش در توسعه اولیه (SEED)، برای بررسی عوامل خطر و رفتارهای مرتبط با ASD طراحی شده است. CDC اکنون در حال انجام یک مطالعه بعدی بر روی کودکان بزرگ‌تر است که در SEED ثبت نام کرده‌اند تا سلامت، عملکرد و نیازهای افراد مبتلا به ASD و سایر ناتوانی‌های رشدی را در زمان بلوغ مشخص کند

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *