تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / کودک و نوجوان / با اختلال افسردگی در کودکان بیش تر آشنا شوید !
۲ دقیقه
افسردگی-در-کودکان

با اختلال افسردگی در کودکان بیش تر آشنا شوید !

آنچه می خوانید...

تشخیص افسردگی کودکان بسیار دشوار است و والدین و معلمان اغلب متوجه علایم افسردگی نمی شوند. افسردگی کودک با دردهای جسمی مثل دل درد- سر درد نیز مرتبط است. افسردگی نوجوانی به صورت بدخلقی- کم وزنی- چاقی- بی رمقی- احساس گناه داشتن و … نشان می شود. افسردگی در کودکانی که هنوز به نوجوانی نرسیده اند ممکن است عامل خطر برای ابتلاء به سوء مصرف مواد در نوجوانی باشد.
افسردگی کودک بیشتر به صورت تحریک پذیری خود را نشان می دهد و اگر نیاز بود به روانپزشک ارجاع داده می شود که احتمالا دارو درمانی شود. روانشناس متخصص کودک مرکز مشاوره پندارنیک با همکاری والدین کودک به او کمک تخصصی رسانده تا کودک بتواند از افسردگی نجات یابد.

آیا کودکان واقعاً می توانند افسردگی داشته باشند؟

آره. افسردگی دوران کودکی با احساسات عادی “آبی” و روزمره که کودکان در حین رشد از آن رنج می برند متفاوت است. فقط به این دلیل که کودک غمگین به نظر می رسد لزوماً به این معنی نیست که او افسردگی قابل توجهی دارد. اما اگر غم و اندوه پایدار شود یا در فعالیت‌های اجتماعی عادی، علایق، کارهای مدرسه یا زندگی خانوادگی اختلال ایجاد کند، ممکن است به این معنی باشد که آنها یک بیماری افسردگی دارند. به خاطر داشته باشید که در حالی که افسردگی یک بیماری جدی است، یک بیماری قابل درمان نیز هست.

علائم افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان متفاوت است. این عارضه اغلب تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود زیرا علائم به صورت تغییرات عاطفی و روانی عادی ناپدید می شوند. مطالعات اولیه پزشکی بر روی افسردگی «نقاب‌دار» متمرکز بود، که در آن خلق و خوی افسرده کودک با کنش یا رفتار خشمگین نشان داده می‌شد. در حالی که این اتفاق می افتد، به ویژه در کودکان کوچکتر، بسیاری از کودکان مانند بزرگسالان افسرده، غمگینی یا خلق و خوی ضعیف نشان می دهند. علائم اولیه افسردگی حول محور غم و اندوه، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی می چرخد.

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان عبارتند از :

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *