تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات روانی / اختلال تیک چیست و چگونه درمان می شود؟
۲ دقیقه

اختلال تیک چیست و چگونه درمان می شود؟

آنچه می خوانید...

اختلال تیک عبارتست از حرکات فیزیکی غیرقابل کنترل مثل پرش عضلات / پلک زدن یا کج شدن دهان….این اختلال که در آن تیک های حرکتی و صوتی به مدت یک سال حضور دارند. %50 کودکانی که اختلال تیک دارند، سرانجام به اختلال وسواس مبتلا می شوند. بنابراین، می توان گفت که وسواس و تیک احتماا دو روی سکه یک اختلال است. البته در مورد اختلال تیک قبل از شروع روان درمانی باید از لحاظ سلامت جسمی با آزمایشات پزشکی به یک نتیجه مثبت رسید و بعد از آن روان درمانی را آغاز نمود.

اختلال تیک گذرا چیست؟

اختلال تیک گذرا که امروزه به عنوان اختلال تیک موقت شناخته می شود، شامل تیک های فیزیکی و کلامی است. تیک یک حرکت و یا صدای ناگهانی و غیرقابل کنترل است که از بسیار متفاوت از جرکات طبیعی فرد است. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به تیک ممکن است به سرعت و به طور مکرر پلک بزند، حتی اگر چیزی چشمان او را تحریک نکند.

کودک مبتلا به اختلال تیک گذرا حرکات غیر طبیعی و غیر کنترل شده دارد. همچنین در هنگام صحبت کردن نیز با مشکل مواجه می شود. یکی از شایع ترین اختلالات تیک، تیک سندرم تورت است که در آن تیک های فیزیکی و کلامی در یک فرد و اغلب در یک زمان اتفاق می افتد. اختلال تیک گذرا نیز شامل هر دو نوع تیک است، اما اغلب به صورت جداگانه اتفاق می افتد.

انواع اختلالات تیک

اختلالات تیک را می توان به عنوان سندرم حرکتی، صوتی یا تورت طبقه بندی کرد که ترکیبی از هر دو است. تیک های حرکتی و صوتی می توانند کوتاه مدت (گذرا) یا مزمن باشند. تورت به عنوان یک اختلال تیک مزمن در نظر گرفته می شود.

اختلال تیک گذرا

کودکان مبتلا به اختلال تیک گذرا حداقل به مدت یک ماه و کمتر از 12 ماه متوالی، با یک یا چند تیک تظاهر خواهند کرد. معمولا علائم تیک ها تا قبل از 18 سالگی بروز می کنند. نشانه های تیک های حرکتی و به خصوص اختلال تیک گذرا بیش تر از تیک های صوتی نمایان می شود که. در طول زمان از نظر نوع و شدت می تواند متفاوت باشند.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که اختلال تیک‌ها در بین کودکان سبب می شود تا در یادگیری اختلال ایجاد شود. کودکان در طیف اوتیسم نیز بیشتر به تیک مبتلا می شوند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *