تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات روانی / اختلال خودشیفتگی یا نارسیستیک
۵ دقیقه
درباره-اختلال-خود-شیفتگی

اختلال خودشیفتگی یا نارسیستیک

آنچه می خوانید...

خودشیفته در واقع به افرادی گفته می شود فقط به فکر خود بوده و بیش از اندازه به خود رسیدگی می کنند. خودشیفتگی معمولا جایگاه برجسته ای در بین بازیگران و اشخاص مشهور دارد که دچار آن می شوند. همچنین کسانی که دچار این اختلال هستند دارای اعتماد به نفس بالا و کاذبی هستند می خواهند که همیشه توجه و تحسین دیگران را داشته باشند. یان افراد در همدلی کردن با دیگر دچار ضعف هستند و نمی توانند به آن ها کمک کنند. پرسشنامه شخصیت خودشیفته یکی از متداول ترین معیارهای مورد استفاده در تشخیص این اختلال است. امتیاز این تست مابین 0 الی 40 است. انسان هایی که امتیاز بالایی کسب می کنند، همین افراد خودشیفته هستند که ممکن است در برخورد اول انسان هایی جذاب به نظر برسند، اما بعدها به پوچ و توخالی بودن آن ها پی خواهید برد.

افراد خودشیفته به چه افرادی گفته می شود؟

فردی که دچار این اختلال است، لزوما نشان از این نیست که عزت نفس بالایی دارد و یا دچار تزلزل شخصیتی است. در واقع فرد خودشیفته اشتیاق زیادی برای دیده شدن و تحسین و قدردانی دیگران نسبت به خود را دارد. او دوست دارد همیشه مرکز توجه دیگران باشد. از ویژگی های بارز این افراد می توان به این مورد اشاره کرد که به خودشیفتگی خود همیشه اعتراف می کنند که البته جای تعجب ندارد. در ادامه به طور مفصل به ویژگی های افراد خودشیفته خواهیم پرداخت.

بیش تر بخوانید : انتخاب بهترین مرکز مشاوره

ویژگی های افراد خودشیفته

خودشیفتگی با احساس خود بزرگ بینی، فقدان همدلی با دیگران، نیاز به تحسین بیش از حد، و این باور که فرد منحصر به فرد است و مستحق برخورد ویژه است، مشخص می شود. اگر با فردی روبرو می شوید که به طور مداوم این رفتارها را از خود نشان می دهد، ممکن است با فردی به شدت خودشیفته سر و کار داشته باشید.

تفاوت بین خودشیفتگی و خودشیفتگی بیمارگونه

اختلال شخصیت خود شیفته در جهان یکی از عوامل نادری است که اتفاق می افتد و نام دیگر آن خودشیفتگی پاتولوژیک است. این اختلال در حالت کلی تنها یک درصد کل جمعیت را در بر می گیرد. این اختلال در حالت عادی مشکلی ایجاد نمی کند، ولی در صورتی که سبب شود تا فرد در عملکرد روزانه خود دچار مشکلاتی شود، کار دشوار می گردد. این اختلال معمولاً به دلیل عدم همدلی فرد خودشیفته بیمارگونه، باعث تنش در روابط می شود. افراد خودشیفته معمولا تحمل اختلاف نظر ها را نداشته و بقیه در نگاه آن ها حقیر هستند.

نحوه رفتار با افراد خودشیفته

ارتباط داشتن با یک فرد خودشیفته امری بسیار ناراحت و ناامید کننده است. افرادی که با چنین انسان هایی ارتباط داشته باشند، ممکن است پس از مدتی دچار کاهش عزت به نفس شوند و یا به طور کلی عزت نفس خود را از دست دهند. این افراد حتی تا حدی پیش می روند که واقعیت را تغییر دهند. بحث کردن با اینگونه افراد معمولا فایده ای ندارد و بهترین راه این است که با این افراد قطع رابطه شود.

مشاجره با یک خودشیفته در مورد عمل آنها اغلب بی نتیجه است. راه حل موفق تر این است که مرز ایجاد کنید و از نظر عاطفی از آنان فاصله بگیرید. درک کنید که ممکن است نتوانید احساسات خود را نسبت به یک شخص کنترل کنید، اما می توانید نحوه پاسخ دادن به آنها را کنترل کرد.

بیش تر بخوانید : زوج درمانی چیست؟

راهکارهای مقابله با یک فرد خودشیفته چیست؟

از جمله راهبردهای کلیدی، پذیرش تفاوتهاست، همچنین نباید سعی کنید آنان را تغییر دهید، راه دیگر به رسمیت شناختن ویژگی آنهاست و باید بدانید این رفتار ناشی از نا امنی های آنان است، همچنین سعی در بدست آوردن تایید از افراد خود شیفته نداشته باشید.

چگونه باید با یک کارفرمای خودشیفته رفتار کرد؟

انتظارات خود را مدیریت کنید، موفقیت‌های خود را با موفقیت‌های رئیس‌تان هماهنگ کنید، مرزها را ترسیم کنید، و سعی نکنید که مجادله یا توجیه کنید. این تاکتیک‌ها و سایر روشها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک فرد خودشیفته را در محل کار کنترل و مدیریت کنید.

خودشیفتگی در روابط عاطفی

تمایل یک خودشیفته برای برانگیختن تحسین و تمجید، به ویژه از طرف یک شریک عاطفی، اغلب آنها را جذاب و کاریزماتیک جلوه می دهد، ویژگی هایی که می تواند به سرعت یک حس عاشقانه را شعله ور کند. اما کمبود ذاتی آنها در همدلی ممکن است آنها را از درک دنیای درونی شریک زندگی و برقراری یک رابطه بلندمدت کامل باز دارد. برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته تقریباً غیرممکن است که واقعاً عاشق شوند و یک ارتباط عاطفی قابل اعتماد و برابر ایجاد کنند. چنین فردی ممکن است به دنبال ایجاد قوانین سختگیرانه در یک رابطه و تلاش برای جدا کردن شریک جدید از دوستان و خانواده، همچنین انجام سایر رفتارهای آزاردهنده باشد.

آیا خودشیفته ها می توانند عاشق شوند؟

 افراد خودشیفته ممکن است در مراحل اولیه قرار ملاقات، اشتیاق و جذابیت خود را نشان دهند. اما برای اکثر افراد خودشیفته، روابط همچون معامله است. آنها توجه مثبت و رضایت جنسی را برای افزایش عزت نفس یک فرد خودشیفته ارائه می دهند. هدف از این کار لذت بردن غیرمتعهدانه است و اکثر افراد خودشیفته با افزایش انتظار خود برای صمیمیت، احساس می‌کنند که در برقراری رابطه موفق عمل کرده‌اند، علاقه و اشتیاق خود را به رابطه از دست می‌دهند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *