تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / اختلال وسواس فکری چیست؟
۴ دقیقه

اختلال وسواس فکری چیست؟

آنچه می خوانید...
وسواس فکری

اگر شما با افکار منفی، مزاحم، ناراحت کننده، غیرقابل کنترل و حمله کننده روبرو هستید و با احساس اضطراب و چندش وخشم و افسردگی درگیر می شوید و همچنین برای مقابله با این افکار آزاردهنده دست به رفتارهای تکراری می زنید، لازم است که به مرکز مشاوره مراجعه نمایید، در چنین مواقعی، بعداز ارزیابی روانشناس احتمال تشخیص وسواس فکری-عملی وجود داردکه نیاز به روان درمانی خواهید داشت.

نشانه های وسواس فکری

اختلال وسواس فکری به شکل های مختلف ظاهر می شود، اما اکثر موارد در یکی از چهار دسته قرار می گیرند :

چک کردن : مانند قفل، سیستم های هشدار، اجاق گاز، یا کلیدهای چراغ، یا فکر کردن به یک بیماری پزشکی مانند بارداری یا اسکیزوفرنی

آلودگی : ترس از چیزهایی که ممکن است کثیف باشند یا اجبار به تمیز کردن. آلودگی روانی شامل احساس این است که با شما مانند کثیفی رفتار شده است.

تقارن و نظم : نیاز به چیدمان چیزها به روشی خاص

نشخوار فکری و افکار مزاحم، در یک خط فکری : برخی از این افکار ممکن است خشن یا آزاردهنده باشند

بیش تر بخوانید : بهترین مرکز مشاوره در غرب تهران

اختلال وسواس فکری

وسواس فکری : در این نوع وسواس، افکار یا تصاویر ذهنی مداوم منفی در فرد باعث تجربه اختلال وسواس فکری و یا عملی می شود.این افکار فرد را مجبور می کند تا با تلاش بیش از حد افکار مزاحم را نادیده بگیرد و یا افکار و رفتارهای دیگری را جایگزین آن کند و یا خنثی نماید.

رفتارهای اجباری: رفتارهای تکراری(شستن- نظم و ترتیب- چک کردن)یا قوانین سخت گیرانه و یا اعمالی که در ذهن فرد وسواسی انجام می گیرد( اعمال ذهنی: شمارش- کلماتی را به آرامی گفتن..) و یا رفتارهای قابل مشاهده(عینی)هست و معمولا فرد احساس می کند که گویا باید در پاسخ به وسواس فکری، قوانین یا اعمال جبری را انجام می دهد. این رفتارها یا اعمال ذهنی با هدف این شکل می گیرد که اضطراب راکاهش دهد و ترس و ناراحتی را کاهش دهد و همچنین باعث افزایش اطمینان و احساس امنیت شود و یا هیجان منفی را خفه کند و یا از افکار وسواس گونه پیشگیری کند.

وسواس انواع گوناگونی دارد : شست و شو- چک کردن- نظم و ترتیب- قرینه سازی- شمارش- شک وتردید..
در درمان، روانشناس کارآمد مرکز پندارنیک با همکاری مراجع می تواند از رویکرد هایی چون: رویکرد شناختی-رفتاری/ رفتاردرمانی استفاده کند تا مراجع را از وسواس و مشکلاتش رهایی یابد.

روش های درمانی اختلال وسواس فکری

هیچ درمانی برای OCD وجود ندارد. اما ممکن است بتوان از طریق ترکیبی از داروها و درمان‌ها، نحوه تأثیر علائم بر زندگی‌ را بهبود بخشید. این درمان ها عبارتند از :

روان درمانی

درمان شناختی رفتاری می تواند به تغییر الگوهای تفکر شما کمک کند. در شکلی به نام مواجهه و پیشگیری از پاسخ، پزشک شما را در موقعیتی قرار می دهد که برای ایجاد اضطراب یا ایجاد اجبار طراحی شده است. شما یاد خواهید گرفت که افکار یا اعمال OCD خود را کاهش دهید و سپس متوقف کنید.


آرامش

کارهای ساده ای مانند مدیتیشن، یوگا و ماساژ می توانند به علائم استرس زا OCD کمک کنند.


دارو

داروهای روانپزشکی که به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین به بسیاری از افراد کمک می کند تا وسواس ها و اجبارها را کنترل کنند. ممکن است 2 تا 4 ماه طول بکشد تا اثر خود را ببر روی افراد بگذارند. موارد رایج عبارتند از : سیتالوپرام (سلکسا)، اس سیتالوپرام (لکساپرو)، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین (پاکسیل)، و سرترالین (زولوفت). اگر هنوز علائم دارید، پزشک ممکن است داروهای ضد روان پریشی مانند آریپیپرازول (ابیلیفای) یا ریسپریدون (ریسپردال) برای شما تجویز نماید.


نورومدولاسیون

در موارد نادر، زمانی که درمان و داروها به اندازه کافی تفاوت ایجاد نمی کنند، ممکن است پزشک با شما در مورد دستگاه هایی صحبت کند که فعالیت الکتریکی را در ناحیه خاصی از مغز شما تغییر می دهند. یک نوع، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال، مورد تایید FDA برای درمان OCD است. از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی استفاده می کند. یک روش پیچیده تر، تحریک عمیق مغز، از الکترودهایی استفاده می کند که در سر شما کاشته می شوند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *