تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / اطلاعاتی جامع در خصوص افسردگی بعد از مهاجرت
۵ دقیقه
افسردگی-بعد-مهاجرت

اطلاعاتی جامع در خصوص افسردگی بعد از مهاجرت

آنچه می خوانید...

افسردگی بعد از مهاجرت یکی از عواقب خروج از کشور به دلایل مختلف اعم از تجارت، تحصیل، درمان و … می باشد. زمانی که فردی وارد یک کشور جدید می شود از خویشاوندان، دوستان و بستگان خود دور می شود. از این رو ارتباط برقرار کردن با افراد جدید به خصوص زمانی که به زبان آن کشور تسلط نداشته باشید بسیار سخت خواهد بود.  شما با افراد ساکن در آن کشور خاطرات فرهنگی و اجتماعی یکسانی ندارید. نسبت به ساکنان کشور مقصد احساس نزدیکی نمی کنید. مجموع این عوامل موجب می شود که احساس انزوا کنید و زمینه ی افسردگی برای شما ایجاد می شود.

مرحله اول افسردگی بعد از مهاجرت ( ماه عسل )

اکثر مهاجران پس از رسیدن به مقصد به دلیل رسیدن به اهداف خود شور و هیجان مضاعفی دارند. اما پس از مدت کوتاهی که به زندگی عادی خود برمی گردند دچار ۵ مرحله ی افسردگی بعد از مهاجرت می شوند. مرحله ی اول افسردگی(ماه عسل): شما برای اولین بار وارد یک کشور جدید که فرهنگ، زبان و … متفاوتی نسبت به کشور شما دارد می شوید. اگر با تصمیم و نظر خود اقدام به مهاجرت کرده باشید. در ابتدای ورود بسیار راضی و خرسند هستید. اما اگر تصمیم به مهاجرت توسط اشخاص دیگری ( والدین و همسر ) گرفته شده باشد ممکن است در بدو ورود احساس افسردگی داشته باشید. این مرحله با توجه به ویژگی های فردی بین یک روز تا چندین ماه به طول می انجامد.

مرحله دوم افسردگی بعد از مهاجرت ( بحران )

پس از گذر از مرحله ی ماه عسل مهاجر وارد مرحله دوم افسردگی بعد از مهاجرت می شود. در این مرحله فرد با احساسات متفاوتی اعم از تنهایی، عصبانیت، خستگی و … مواجه می شود. اگر به زبان کشور مقصد تسلط نداشته باشید احساسات نادرست شما افزایش پیدا می کند. شما نمی توانید با مردم ارتباط برقرار کنید در صورتی که زبان کشور مقصد را بلد نباشید حتی برای تهیه ی مایحتاج روزمره ی خود نیز دچار مشکل می شوید از این رو احساس گیجی، خجالت و ناامنی خواهید داشت. ممکن است در طول روز دچار دردهای مختلفی شوید برخی از افراد بی خواب و برخی پرخواب می شوند. یکی از سخت ترین مراحل افسردگی مرحله ی بحران می باشد که ممکن است چندین ماه طول بکشد.

مرحله سوم افسردگی  ( تنظیم )

در این مرحله از افسردگی بعد از مهاجرت فرد توانسته خود را تا حدودی با شرایط کشور جدید وقف دهد. در این مرحله فرد تلاش می کند تا زبان کشور مقصد را یاد بگیرد. مهاجر تا حدودی با قوانین کشور مقصد آشنایی پیدا کرده است. ممکن است فرد همچنان دچار افسردگی باشد و مراحل قبل را به طور کامل پشت سر نگذاشته باشد. او تلاش می کند تا بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد و از مراحل قبل به ویژه ناامیدی و افسردگی خارج شود.

مرحله چهارم افسردگی ( استقلال و جذب )

مرحله چهارم افسردگی بعد از مهاجرت به نوع شروع خروج از افسردگی می باشد. در این مرحله فرد دو فرهنگی می شود بدین ترتیب مهاجر هم فرهنگ کشور خود و هم کشور مقصد را پذیرفته است و آن را قبول دارد. در این مرحله فرد برای خروج از افسردگی تلاش می کند که بین فرهنگ اولیه و کشور مقصد تشابهاتی پیدا کند. مهاجرت امر بسیار مشکلی است چنانچه فردی از این چهار مرحله عبور کند قوی تر خواهد شد.

مرحله پنجم افسردگی ( شوک فرهنگ معکوس )

پس از عبور از مراحل افسردگی بعد از مهاجرت ممکن است فردی به کشور مادری خود بازگردد تا اقوام و آشنایان خود را ببیند. در این زمان کشور مادری فرد ممکن است تغییرات عمده ای کرده باشد این تغییرات مهاجر را دچار شوک خواهد کرد. البته این شوک با افسردگی مهاجرت کاملا متفاوت است اما اگر فردی مراحل قبل را به خوبی طی نکرده باشد امکان دارد دوباره دچار افسردگی و اندوه شود. زیرا دیدن آرامش و آسودگی اقوام در کنار یکدیگر وی را تحریک می کند که دوبار به کشور خود بازگردد. از سوی دیگر مهاجر تلاش بسیاری کرده تا خود را با کشور مقصد وقف دهد. از این رو دچار دوگانگی می شود که در برخی از مواقع منجر به افسردگی خواهد شد.

علائم افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

علائم بارز و اصلی افسردگی بعد از مهاجرت عبارتند از:

·        زمانی که فرد بیشتر از ۱۴ روز احساس غم و اندوه دارد.

·        فرد تنبل می شود و تمایلی به انجام کار ندارد.

برخی دیگر از علائم افسردگی بعد از مهاجرت عبارتند از:

·        غم و اندوه: در این حالت فرد بسیار غمگین است و مدام گریه می کند برخی از افراد نیز هیچ احساسی ندارند.

·        فکر کردن به افکار منفی: افراد مهاجر اغلب دچار فراموشی می شوند و تمرکز ندارند ممکن است خیلی زیاد یا خیلی کم غذا بخورند.

·        علائم فیزیکی افسردگی بعد از مهاجرت: فردی که مهاجرت کرده است دچار کمر درد، سرگیجه و … شود.

راه های مقابله با افسردگی مهاجرت

برای مقابله با افسردگی بعد از مهاجرت می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که عبارتند از:

  • ارتباط با دوستان و اعضای خانواده: یکی از روش های اصلی مقابله با افسردگی بعد از مهاجرت این است که هر روز به مدت ۱ تا ۲ ساعت با دوستان و آشنایان خود تماس تصویری داشته باشید.
  • ارتباط از طریق به شبکه های اجتماعی : بسیاری از مدارس، کلوپ ها و … برای ارتباط بیشتر اعضای خود با یکدیگر گروه ها و کانال هایی ایجاد میکنند با حضور در این گروه ها می توانید بر افسردگی خود غلبه کنید.
  • از مشاوره های دانشگاه و مدرسه استفاده کنید: تمام مدارس و دانشگاه ها دارای مشاورانی هستند که برای مقابله با افسردگی بعد از مهاجرت به شما کمک خواهند کرد.
pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *