تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / افسردگی صبحگاهی
۵ دقیقه
افسردگی صبگاهی

افسردگی صبحگاهی

آنچه می خوانید...

افسردگی صبحگاهی علامتی است که برخی از افراد مبتلا به اختلال افسردگی تجربه می کنند. در صورت ابتلا به افسردگی صبحگاهی، ممکن است علائم افسردگی شدیدتری در صبح نسبت به بعد از ظهر یا عصر داشته باشید. این علائم می تواند شامل غم و اندوه شدید، نا امیدی، عصبانیت و خستگی باشد. افسردگی صبحگاهی با افسردگی فصلی که مربوط به تغییرات فصل است متفاوت است. کارشناسان قبلاً افسردگی صبحگاهی را به تنهایی یک تشخیص بالینی می دانستند، اما اکنون آن را یکی از بسیاری از علائم احتمالی افسردگی می دانند.

علل افسردگی صبحگاهی

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی اغلب اختلال در ریتم شبانه روزی را تجربه می کنند. این اختلال یکی از دلایل اصلی افسردگی صبحگاهی است.

بدن شما بر اساس یک ساعت داخلی 24 ساعته کار می ‌کند که باعث می ‌شود در شب خواب ‌آلودتر و در طول روز سرحال تر و هوشیارتر باشید. این چرخه طبیعی خواب و بیداری به عنوان ریتم شبانه روزی شناخته می شود.

ریتم شبانه روزی یا ساعت طبیعی بدن، همه چیز را از ضربان قلب گرفته تا دمای بدن را تنظیم می کند. همچنین بر انرژی، تفکر، هوشیاری و خلق و خوی افراد تأثیر می گذارد. این ریتم های روزانه به شما کمک می کند خلق و خوی پایداری داشته باشید و در سلامت کامل بمانید.

افسردگی اول صبح

ریتم برخی از هورمون ها، مانند کورتیزول و ملاتونین، به بدن شما کمک می کند تا برای رویدادهای خاص آماده شود. به عنوان مثال، بدن شما با طلوع خورشید کورتیزول تولید می کند. این هورمون به شما انرژی می دهد تا بتوانید در طول روز فعال و هوشیار باشید. وقتی خورشید غروب می کند، بدن شما ملاتونین ترشح می کند. آن هورمونی که باعث خواب آلودگی می شود. وقتی این ریتم ها مختل می شوند، بدن شما شروع به تولید هورمون در زمان نامناسبی از روز می کند. این امر می تواند بر سلامت جسمی و سلامت روحی شما تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، وقتی بدن شما در طول روز ملاتونین تولید می کند، ممکن است احساس خستگی و تحریک پذیری زیادی داشته باشید.

بیشتر بخوانید : افسردگی بعد از ازدواج

علائم افسردگی صبحگاهی

افراد مبتلا به افسردگی صبحگاهی اغلب علائم شدید صبحگاهی دارند، مانند احساس غم و اندوه. با این حال، با گذشت روز احساس بهتری دارند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در بیدار شدن و بلند شدن از رختخواب در صبح
 • کمبود شدید انرژی وقتی روز خود را شروع می کنید
 • مشکل در رویارویی با کارهای ساده، مانند دوش گرفتن یا تهیه قهوه
 • تاخیر در عملکرد فیزیکی یا شناختی
 • بی توجهی یا عدم تمرکز
 • آشفتگی یا نا امیدی شدید
 • عدم علاقه به فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند
 • احساس پوچی
 • تغییر در اشتها (معمولا غذا خوردن بیشتر یا کمتر از حد معمول)
 • پرخوابی (بیشتر از حد معمول خوابیدن)

تشخیص افسردگی صبحگاهی

از آنجایی که افسردگی صبحگاهی تشخیصی جدا از افسردگی نیست، معیارهای تشخیصی خاص خود را ندارد. این بدان معناست که هیچ علامت ثابتی وجود ندارد که پزشک شما به دنبال آن باشد تا تشخیص دهد آیا شما آن را دارید یا خیر. با این حال، برای تعیین اینکه آیا افسردگی صبحگاهی دارید، پزشک یا درمانگر از شما در مورد الگوهای خواب و تغییرات خلق و خوی شما در طول روز سؤال می کند. آنها ممکن است از شما سوالاتی بپرسند:

 • آیا علائم شما به طور کلی در صبح یا عصر بدتر است؟
 • آیا برای بلند شدن از رختخواب یا شروع کار در صبح مشکل دارید؟
 • آیا خلق و خوی شما در طول روز به طرز چشمگیری تغییر می کند؟
 • آیا در تمرکز بیش از حد معمول مشکل دارید؟
 • آیا از فعالیت هایی که معمولاً از آنها لذت می برید لذت می برید؟
 • آیا اخیراً برنامه های روزانه شما تغییر کرده است؟
 • چه چیزی باعث بهبود خلق و خوی شما می شود؟

درمان افسردگی صبحگاهی

در اینجا چند درمان وجود دارد که می تواند به کاهش افسردگی صبحگاهی کمک کند.

دارو

برخلاف سایر علائم افسردگی، افسردگی صبحگاهی به مهارکننده ‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) به خوبی پاسخ نمی ‌دهد.

با این حال، مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs) مانند ونلافاکسین (Effexor) ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی صبحگاهی مفید باشد.

مشاوره و صحبت کردن

مشاوره و صحبت کردن مانند درمان بین فردی، درمان شناختی رفتاری و روان درمانی می تواند افسردگی صبحگاهی را نیز درمان کند. دارو درمانی و مشاوره و صحبت کردن به ویژه هنگامی که با هم ترکیب شوند مؤثر هستند.

این درمان ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا هر مشکلی را که ممکن است به افسردگی شما کمک کند و علائم شما را بدتر کند، برطرف کنید. مسائل ممکن است شامل درگیری در یک رابطه عاشقانه، مشکلات در محل کار یا الگوهای فکری منفی باشد.

نور درمانی

نور درمانی که به عنوان نور درمانی یا فتوتراپی نیز شناخته می شود، می تواند به درمان افراد مبتلا به افسردگی صبحگاهی نیز کمک کند. با این نوع درمان، شما نزدیک جعبه نور درمانی می نشینید یا کار می کنید. جعبه نور روشنایی از خود ساطع می کند که شبیه نور طبیعی فضای باز است.

اعتقاد بر این است که قرار گرفتن در معرض نور بر مواد شیمیایی مغز مرتبط با خلق و خو تأثیر می گذارد. اگرچه به طور کلی به عنوان یک درمان برای افسردگی فصلی شناخته می شود، برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است این رویکرد را مفید بدانند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *