تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / افسردگی بعد از ازدواج + نشانه های آن
۶ دقیقه
افسردگی-بعد-ازدواج-کردن

افسردگی بعد از ازدواج + نشانه های آن

آنچه می خوانید...
افسردگی بعد از ازدواج

ازدواج می تواند یکی از بهترین اتفاق های زندگی هر مرد و زنی باشد. خیلی از جوانان بر این باورند که پس از ازدواج می توانند بدون بروز اتفاقی، صمیمانه و عاشقانه با فرد احساسی شان زندگی کنند و یا تنها عاملی که می تواند خوشی ایجاد شده بین آن ها را بر هم بزند، مرگ عزیزان است؛ اما با این حال افسردگی بعد از ازدواج یک نوع افسردگی شایعی است که دلایل گوناگونی دارد و ممکن است گریبان گیر زوج های جوان باشد.

خیلی از افراد معتقدند که صرفا کسانی که وضع مالی خوبی ندارند به این اختلال خلقی دچار می شوند در صورتی که افسردگی بعد از ازدواج فقط به دلیل وضع نامناسب مالی همسر و شرایط بد زندگی نمی باشد بلکه هر گونه اتفاقی که باعث از بین رفتن احساس خوب زوجین و ایجاد غم و غصه در زندگی مشترک شود می تواند تاثیر به سزایی بر ابتلا به این عارضه خلقی و روانی بگذارد.

افسردگی بعد از ازدواج محدودیت جنسی ندارد و ممکن است هم مرد و هم زن به این عارضه دچار شوند اما با این حال در صورتکی که هر فرد از وجود این نوع افسردگی و دلایل آن با خبر باشد می تواند آگاهانه و با مشاوره های قبل از ازدواج از بروز آن پیشگیری کند.

دلیل علمی بروز افسردگی

در بدن انسان نوعی انتقال‌دهنده‌ عصبی از نوع مونوآمینه اسید به نام سروتونین یا هیدروکسی‌تریپتامین وجود دارد. این نوع انتقال دهنده همان عاملی است که مسئول ایجاد احساس خوب و خوشبختی در فرد می باشد.

یکی از دلایل علمی ایجاد افسردگی کمبود این نوع انتقال دهنده در بدن می باشد.

هیپوکامپ قسمتی از دستگاه لیمبیک مغز است که مسئول سازماندهی و ذخیره سازی خاطرات جدید و پیوند دادن برخی احساسات و هیجانات انسان می باشد. اغلب کسانی که به افسردگی مبتلا می شوند قسمت هیپوکامپ مغز آن ها کوچک می باشد.

افسردگی بعد از ازدواج

همان طور که گفته شد افسردگی بعد از ازدواج از رایج ترین نوع های افسردگی می باشد. به طور کلی ثابت شده است کسانی که ازدواج می کنند خوشحال تر از افراد مجردی که شریک زندگی ندارند هستند،

اما با این حال بعد از ازدواج و بنابر دلایلی که در ادامه مطرح می شود ممکن است این احساس شادی و خوشبختی کم شود و غم و اندوه جایگزین آن شود و یا ممکن است یکی از زوجین بعد از ازدواج احساس نا خوشایند و یا تنهایی داشته باشد در این شرایط اگر زوجین اقدام به بر طرف کردن مشکلات و ناراحتی ها نکنند و با عصبانیت و رفتار های نامناسب با آن مواجه شوند ممکن است دچار افسردگی بعد از ازدواج شوند.

دلایل افسردگی بعد از ازدواج

به طور کلی ایجاد این عارضه رابطه مستقیمی با از بین رفتن احساسات خوب و ایجاد حس ناراحتی و اندوه در زوجین دارد. همچنین  این نوع از افسردگی با نوع جنسیت افراد ارتباطی ندارد با این حال احتمال افسردگی در زنان بعد از ازدواج دو برابر مردان است.

از برخی دلایل بروز این نوع افسردگی داشتن اختلاف سنی، طبقاتی، مالی، فرهنگی و مذهبی با همسر می باشد. اما همانطور که گفته شد ایجاد افسردگی بعد از ازدواج صرفا وابسته به شرایط همسر نیست، خیلی از زوجینی که با رضایت کامل و با آگاهی از شرایط یکدیگر ازدواج کرده اند هم ممکن است به این نوع افسردگی مبتلا شوند.

دوری از خانواده و عزیزان، احساس دلتنگی و ناراحتی را به وجود می آورد که می تواند تاثیر به سزایی بر ایجاد افسردگی بگذارد همچنین در خیلی از روابط زناشویی به دلیل اینکه همسر ساعات زیادی بیرون از خانه مشغول به کار است، زن احساس تنهایی و انزوای شدیدی می کند که در بروز افسردگی تاثیر گذار است.

افسردگی زنان بعد ازدواج

بسیاری از مردان و زنان تصوراتی اشتباه، انتظاراتی نابجا و زیاد از ازدواج دارند و فکر می کنند دوران بعد از ازدواج بهترین دوران زندگی شان است و هرگونه مشکل و احساس پوچی بعد از ازدواج با شخص احساس شان برطرف خواهد شد که این افکار باعث می شود تا بعد از ازدواج و در صورت برآورده نشدن آن انتظارات، زوجین احساس ناخوشایند داشته باشند؛ در این لحظه است که زمینه ایجاد افسردگی فراهم می شود.

به طور خلاصه و کلی دلایل ایجاد افسردگی بعد از ازدواج شامل موارد زیر می بشد:

 • تصورات اشتباه از زندگی مشترک
 • اختلاف سنی با همسر
 • اختلاف فرهنگی با همسر
 • اختلاف طبقاتی و مالی با همسر
 • تنهایی و انزوای بعد از عروسی
 • رابطه جنسی خشن و مداوم
 • تغییر ناگهانی سبک زندگی
 • دوری از خانواده و عزیزان
 • داشتن انتظارات زیاد و عدم برآورده  شدن انتظارات بعد از ازدواج

بیش تر بخوانید : مرکز مشاوره خوب در غرب تهران

علائم افسردگی بعد از ازدواج

علائم-افسردگی-پس-از-ازدواج

مبتلا شدن به افسردگی بعد از ازدواج همراه با تغییرات روحی، روانی و حتی گاهی تغییرات جسمی می باشد.

بروز غم، اندوه، اضطراب و پوچی از رایج ترین تغییرات روحی و روانی بعد از افسردگی می باشد. این اتفاق باعث می شود فرد دیگر میلی به انجام کار هایی که به آن علاقه مند بوده است را نداشته باشد.

تغییر در عادات غذایی، کاهش انرژی، تغییر برنامه خواب از جمله تغییرات جسمانی است که ممکن است بعد از افسردگی ایجاد شود.

همچنین از دیگر علائم افسردگی بعد از ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش میل جنسی
 • گوشه نشینی و اجتماع گریزی
 • کاهش ارتباط با اطرافیان و بی توجهی به فرزندان و همسر
 • عدم تمرکز بر روی کارها و ناتوانی در هماهنگی برنامه و کار ها
 • احساس بی‌کفایتی و گناه در زندگی
 • احساس بدبینی نسبت به همسر

درمان افسردگی بعد از ازدواج

زوجین باید به این عارضه نیز همانند دیگر مشکلات زندگی نگاه کنند تا درصورتی که تنها یکی از آن ها به افسردگی مبتلا شده بود دیگری بتواند با حمایت احساسی از همسر خود او را در پشت سر گذاشتن این نوع افسردگی کمک کند.

مراجعه به روانشناس و روانپزشک از دیگر راه های درمانی است. روانشناس با دادن مشاوره و حرف زدن با شخص و روانپزشک با تجویز دارو های درمانی ضد افسردگی، شخص افسرده را در راستای بهبودی کمک می کند.

پیشگیری از افسردگی بعد از ازدواج

هر زن و مردی باید آگاهانه، منطقی و به دور از احساسات اهداف زندگی مشترک خود را مشخص کند و با انجام مشاوره های قبل از ازدواج از بروز این نوع افسردگی جلوگیری کند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *