تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات روانی / فوبیای از دست دادن عزیزان و نتایج آن
۶ دقیقه
ترس-از-دست-دادن-عزیزان

فوبیای از دست دادن عزیزان و نتایج آن

آنچه می خوانید...

فوبیای از دست دادن عزیزان مانند فرزند، پدر و یا مادر برای اکثر افراد پیش آمده است که بسیار نگران کننده و آزاردهنده می باشد. این ترس یک ترس سالم است. این ترس پاسخی در مقابل  بیماری عزیزان  و یا حاکی از اهمیتی است که آنها در نزد ما دارند.

فوبیای از دست دادن عزیزان، هنگامی یک مشکل روانی محسوب می شود که عزیزان فرد، مبتلا به بیماری خاصی نباشند و فرد بدون دلیل درگیر این ترس شده باشد.

ترس از دست دادن عزیزان

زمانی که یکی از عزیزان فرد در بستر بیماری است،  فوبیای از دست دادن عزیزان بیشتر دیده می شود، این افراد باید به جای نگرانی و ترس، به فکر درمان بیماری عزیزان خود باشند.

آشنایی با مقوله مرگ و دنیای آخرت موجب می شود تا انسان راحت تر با مرگ عزیزان خود کنار بیاید و صبر را پیشه کند. این گونه افراد کارهایی انجام می دهند که موجب آرامش عزیزانشان در جهان آخرت شود.  

فوبیای از دست دادن عزیزان چیست؟

ترس از دست دادن کسانی که دوستشان دارید، فکری منفی است که به سراغ همه می آید.  به عقیده فروید، اضطراب مرگ شناسی یا تاناتو فوبیا  از دلایل ایجاد این ترس می باشد. به نظر فروید کسانی که از مرگ می ترسند، دچار فوبیای از دست دادن عزیزان هم می شوند. در حقیقت مرگ جزئی از روند طبیعی زندگی می باشد. باید از زمان هایی که در کنار هم هستیم، نهایت بهره را ببریم تا در آینده دچار پشیمانی و افسوس نشویم.

دلایل ایجاد فوبیای از دست دادن عزیزان

دلایل مختلفی برای ایجاد ترس از دست دادن عزیزان وجود دارد. عواملی مانند جنسیت، سن و میزان وابستگی افراد، در ایجاد این مشکل نقش دارند. فوبیای از دست دادن عزیزان در بین کودکان بیشتر دیده می شود زیرا کودکان سن کمتری دارند و میزان وابستگی به پدر و مادر در آنها بیشتر می باشد. اگر این ترس در کودکان ایجاد شود و به موقع درمان نشود، احتمال بروز اختلالات شخصیتی افزایش می یابد.

انواع  فوبیای از دست دادن عزیزان

فوبیای سالم

این نوع ترس به میزان کم یا زیاد در همه مردم وجود دارد.  کاملا طبیعی است که ما نگران از دست دادن عزیزان خود باشیم که با آنها زندگی می کنیم و در زندگی ما تاثیر زیادی می گذارند. اگر این ترس به گونه ای باشد  که مشکلی در روند زندگی و انجام فعالیت های روزانه فرد  ایجاد نشود، به این ترس فوبیای سالم می گویند.


فوبیای ناسالم

زمانی که فرد در حالت عادی دائم به این موضوع فکر می کند، به گونه ای که دچار اضطراب می شود و کارهای روزانه خود را نمی تواند انجام دهد، به این نوع ترس فوبیای ناسالم می گویند. در صورت پیشرفت این نوع ترس علائمی مانند تپش قلب، اختلالات خواب، ناراحتی معده و مشکل در خوردن ایجاد می شود. افراد مبتلا به این نوع فوبیا، باید به مشاور روانشناس مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید : اختلال شخصیت مرزی

راهکارهای درمان ترس از دست دادن دیگران

  1. حمایت کردن از دیگران : یکی از روش های مقابله با فوبیای از دست دادن عزیزان، کمک کردن به آن ها است.  حمایت از دیگران موجب  می شود، احساس خوبی در فرد نسبت به دیگران ایجاد شود، در نتیجه موجب کاهش ترس این افراد می شود. با کودکان با توجه به سن و جنس کودک، درباره مرگ صحبت کنید و درباره زندگی بعد از مرگ و آرامش و زیبایی آنجا برای کودک بگویید .
  2. ابراز عشق و محبت به عزیزان  به جای فکر کردن به مرگ آنها: برای مقابله با ترس و درمان آن، ابراز محبت می تواند روش مهم و تاثیرگذاری باشد. بیشتر از قبل به دیدار عزیزان خود بروید و به آن ها بیشتر محبت کنید. خاطره های مشترکی که با هم داشته اید، را مرور کنید و از آنها به علت وجودشان در زندگیتان تشکر کنید. احساسات خود را ابراز کنید .
  3. مثبت اندیش باشید : افراد مثبت اندیش تفکر منفی ندارند و ترس هایی این چنین را از خود دور می کنند. این افراد به وجود عدل در این جهان معتقد هستند، به همین علت خیلی راحت با شرایط جدید سازگار می شوند. این افراد مرگ انسان ها را فرصت زندگی کردن برای سایر افراد دیگر می دانند .
  4. از روش های مقابله ی مخصوص به خود استفاده کنید: اکثر افراد برای مقابله با مشکلات خود روش هایی را یاد می گیرند مانند ورزش کردن، هنر، نوشتن، رفتارهای معنوی، موسیقی و طبیعت گردی. 
  5. باور داشتن نیروی برتر: خداوند نیروی برتر است. از خداوند برای آرامش داشتن و غلبه بر ترس از دست دادن عزیزان خود، کمک بخواهید. به این آیه از قرآن باور داشته باشید که  با یاد خدا دلها آرام می گیرد.
  6. پذیرش مرگ به عنوان واقعیتی طبیعی و انکار ناپذیر : پذیرفتن مرگ روشی برای مقابله با فوبیای از دست دادن عزیزان می باشد. کسانی که مرگ را جزئی از روند زندگی و چرخه طبیعی زندگی می دانند، با از دست دادن عزیزان خود بهتر کنار می آیند و واکنش بهتری  از خود نشان می دهند.
  1. پذیرش مرگ به عنوان واقعیتی طبیعی و انکار ناپذیر : پذیرفتن مرگ روشی برای مقابله با فوبیای از دست دادن عزیزان می باشد. کسانی که مرگ را جزئی از روند زندگی و چرخه طبیعی زندگی می دانند، با از دست دادن عزیزان خود بهتر کنار می آیند و واکنش بهتری  از خود نشان می دهند.
  2. تنفس عمیق برای کاهش اضطراب: کسانی که با فکر کردن به مرگ عزیزان، دچار استرس و اضطراب می شوند، بهتر است تا تمرین تنفس عمیق را انجام دهند. این افراد روی یک صندلی راحت بنشینند. این افراد باید روی نفس کشیدن خود تمرکز کنند. نفس های عمیقی از راه بینی بکشند و سپس از راه دهان نفس را بیرون دهند. این کار را تا زمان رسیدن به آرامش تکرار کنند.
  3. تعیین هدف برای زندگی خود: کسانی که در زندگی خود یک هدف مشخص و مهم دارند، توجه و تمرکز خود را برای رسیدن به آن معطوف کرده و تلاش می کنند. این افراد برای رسیدن به هدف تمام مشکلات  را پشت سر می گذارند و خود را از دلبستگی ها و  وابستگی ها  جدا می کنند.
  4. رسیدن به استقلال و خودکفایی: از دلایل ایجاد   فوبیای از دست دادن عزیزان در کودکان و یا افراد دیگر، وابستگی این افراد می باشد. وقتی به کسی وابستگی شدیدی داشته باشید، بعد از مرگ و یا به دلیل فکر کردن به از دست دادن  عزیزان، گرفتار غم و ناراحتی می شوید.

 بهتر است با تمرین خودکفایی از میزان وابستگی کم کنید تا آسیب پذیر نباشید. استقلال و خود کفایی موجب افزایش عزت نفس می شود. از مهمترین عوامل موثر در مقابله با نگرانی های مربوط به مرگ، داشتن عزت نفس می باشد.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *