تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / درمان وسواس تقارن
۹ دقیقه
وسواس تقارن

درمان وسواس تقارن

آنچه می خوانید...

وسواس تقارن نوعی از اختلال وسواس فکری اجباری یا OCD است که باعث می شود فرد بیش از حد بر نحوه ظاهر یا چیدمان، متعادل یا قرار گرفتن اشیاء تمرکز کند. به عنوان مثال، فردی که دارای وسواس تقارن است، ممکن است اضطراب شدیدی را تجربه کند، اگر هر قوطی در انباری دقیقاً در یک جهت نباشد. آنها می توانند اضطراب یا پریشانی شدید را احساس کنند اگر همه چیز در نظم خاصی نباشد. این تثبیت می تواند در عملکرد روزانه اختلال ایجاد کند و باعث فشار باورنکردنی در روابط شود.

وسواس تقارن در واقع یک شکل بسیار رایج از اختلال وسواس فکری-اجباری است. تخمین زده می شود که بین 36 تا 50 درصد از کل بزرگسالانی که OCD دارند، وسواس تقارن را تجربه می کنند.

وسواس تقارن چیست؟

وسواس تقارن نوعی اختلال مزمن و طولانی مدت و البته قابل درمان از اختلال وسواس فکری اجباری است که باعث می شود افراد به ترتیب یا موقعیت اشیاء خاص متمرکز شوند. اگر فرد مبتلا به وسواس تقارن با آیتمی روبرو شود که به درستی تراز نیست، ناقص است، یا به هر نحوی ناقص به نظر می رسد، احساس اضطراب شدید می کند. وسواس تقارن حتی می‌ تواند باعث ایجاد مشکل در نوشتن شود، ممکن است کسی تلاش کند فهرست ‌ها را بی نقص جلوه دهد، و بارها و بارها بنویسد و بازنویسی کند تا بتواند آن را «درست» به دست آورد.

البته، بسیاری از مردم تقارن و نظم را جذاب می ‌دانند. همه ما آن دسته از دوستان یا اعضای خانواده (یا شاید خودمان!) را در زندگی‌ مان داریم که آنها را «عجیب‌ های مرتب» می ‌دانیم. با این حال، وسواس تقارن بسیار فراتر از دوست داشتن چیزهای منظم است. این دل مشغولی به نظم و آراستگی اغلب منجر به تثبیت موقعیت اقلام یا انجام مجدد وظایف در تلاش برای رسیدن به نتایج (عمدتاً دست نیافتنی) می شود. این وسواس در نهایت می تواند منجر به اضطراب شدید در مورد اختلال شود که بر زندگی روزمره فرد تأثیر می گذارد.

درمان وسواس تقارن

علائم وسواس تقارن

افراد مبتلا به وسواس متقارن اغلب اضطراب و استرس زیادی در مورد وضعیت خود دارند. آن‌ ها می‌ توانند آنقدر عمیق در مورد وسواس خاصی از تقارن اذیت شوند که ممکن است زمان زیادی را صرف تلاش برای مقابله کنند. آنها می توانند احساس درماندگی کنند و فکر کنند که چاره ای جز تسلیم شدن به خواسته های خود ندارند.

اما برخی دیگر ممکن است احساس کنند که تمایل آنها به نظم و تقارن کاملاً منطقی و مناسب است. این نوع وسواس در مقایسه با سایر انواع یا اختلال وسواس فکری- اجباری  OCD، به راحتی قابل تشخیص است.

نشانه های وسواس تقارن

 • نیاز به تعادل شدید در همه چیز، مانند اعمال فشار یکسان روی هر پا در حین راه رفتن
 • نیاز به احساس متعادل مانند بالش روی مبل یا تخت، کتاب یا قاب روی میز یا قفسه کتاب
 • احساس مداوم ترس و اضطراب از اینکه اگر یک مورد در جای خود قرار نگیرد، اتفاق بدی بیفتد
 • تجربه اضطراب شدید به دلیل عدم تقارن

رفتار های اجباری وسواس تقارن

مانند همه انواع OCD، افراد مبتلا به وسواس متقارن می توانند در تلاش برای جلوگیری از بروز افکار ناخواسته، تصاویر ذهنی و تمایلات ناخواسته، شروع به انجام رفتارهای اجباری کنند.

اجبارهای وسواس متقارن عبارتند از:

 • احساس اجبار برای ردیابی در امتداد لبه های اشکال متقارن هندسی
 • با دقت از عدم تقارن قابل مشاهده در دست خط اطمینان حاصل می کند
 • نوشتن یا تایپ دقیقاً همان تعداد کلمه در هر خط از صفحه
 • چیدمان بی عیب و نقص لباس، کفش، اجناس، وسایل آشپزی و غیره.

چه چیزی باعث وسواس تقارن می شود؟

مانند سایر اشکال این اختلال، ما به طور کامل نمی دانیم که چه چیزی باعث وسواس فکری یا به طور خاص تر، وسواس تقارن می شود. با این حال، چندین عامل قابل قبول و احتمالی وجود دارد. به‌ویژه وقتی به این شکل از وسواس نگاه می ‌کنیم، به نظر می‌رسد که برخی از تأثیرات خاص عوامل مؤثر هستند مانند:.

جنسیت : وسواس تقارن در مردان شایع تر است.

سن : به نظر می رسد زمانی که OCD زودتر کشف می شود، خطر ابتلا به این بیماری مثل وسواس تقارن بیشتر می شود.

همبودی یا اختلال همراه : وسواس تقارن با نرخ بالاتری از همبودی (موجود با شرایط دیگر) با اختلالات تیک خاص (مثلاً تورت) مرتبط است.

سندروم تورِت : یک اختلال عصبی رشدی شایع است که در دوران کودکی یا نوجوانی آغاز و با چند تیک حرکتی و حداقل یک تیک صوتی (آوایی) مشخص می‌شود. تیک‌های رایج شامل پلک زدن، سرفه، صاف کردن گلو، بو کردن، و حرکات صورت هستند.

تصور می‌شود که چیزهای دیگری نیز به ایجاد وسواس تقارن کمک می‌ کنند.

تحقیقات نشان می ‌دهد که ساختار مغز و سطوح انتقال ‌دهنده ‌های عصبی مانند دوپامین و سروتونین در ایجاد یا عدم ابتلای فرد به وسواس یا OCD نقش دارند.

ژنتیک : به گفته محققان «اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یک اختلال روانپزشکی با ابعاد چندگانه علائم (مانند تقارن) است. وسواس در خانواده‌ ها و دهه‌ ها مطالعه به وضوح نقش مهمی را برای ژنتیک در علت این اختلال نشان می ‌دهند.

محیط : تحقیقات دیگر نشان می دهد که تربیت، روابط خانوادگی و سایر روابط درون فردی، تروما و استرس مدیریت نشده همگی می توانند در ایجاد OCD متقارن نقش داشته باشند.

درمان وسواس تقارن

اگر فکر می کنید ممکن است مبتلا به اختلال وسواس متقارن هستید و با این شرایط زندگی می کنید، مهم است که برای دریافت کمک و درمان های OCD مورد نیاز اقدام کنید و به بهترین کلینیک مشاوره مراجعه کنید

از یک روان درمانگر که در این نوع اختلال وسواس فکری- جبری تخصص دارد کمک بگیرید. کمک صحیح می تواند زندگی را تغییر دهد. یک درمانگر می تواند مهارت های مقابله ای را به شما آموزش دهد تا به کاهش فراوانی و شدت وسواس تقارن کمک کند.

خود را در مورد وسواس متقارن آموزش دهید. سعی کنید تفاوت های ظریف این وضعیت چالش برانگیز، خسته کننده و اغلب ناتوان کننده سلامت روان را درک کنید.

علائم خود را یادداشت کنید و قبل از تماس با یک درمانگر OCD آن ها را بررسی کنید. نحوه تأثیر علائم OCD و مدت زمانی را که به طور معمول درگیر رفتارهای اجباری می شوید را پیگیری کنید. همچنین، هر جزئیات دیگری را که احساس می کنید ممکن است به پزشک یا درمانگر کمک کند تا وضعیت شما را بهتر درک کند، به دقت بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که اختلال وسواس فکری- اجباری نسبتاً رایج است. در واقع، سالانه حدود 2 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. میلیون‌ها نفر دیگر وسواس‌ ها و اجبارهای مشابهی را تجربه می ‌کنند، بنابراین هیچ دلیلی برای احساس شرم، گناه یا خجالت وجود ندارد.

علائم وسواس تقارن

دارو را به عنوان بخشی از برنامه درمانی OCD خود در نظر بگیرید. مهارکننده ‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) می ‌توانند برای برخی از افراد مبتلا به OCD مفید باشند، با این حال، به طور کلی بهتر است از دارو علاوه بر درمان استفاده شود، نه به عنوان تنها روش درمانی.

علاوه بر داروهای تجویزی، گفتار درمانی را امتحان کنید. ترکیب درمان OCD و دارو اولین خط درمان برای وسواس تقارن است. درمان شناختی-رفتاری (CBT) بر روی حفظ ذهنی افکار خود در هنگام رشد تمرکز دارد، بنابراین شما می توانید واکنش های اجباری خود را بهتر مدیریت کنید. این نوع درمان برای OCD، اختلالات اضطرابی، افسردگی و سایر شرایط روانی مشابه بسیار موثر است.

درمان بخشی ضروری از برنامه درمانی شما است. دریافت حمایتی که نیاز دارید، گامی حیاتی برای تحت کنترل گرفتن وسواس ها و اجبارهای خود است تا بتوانید شروع به بازپس گیری زندگی خود کنید.

درمان OCD می تواند شامل یک تکنیک رفتاری به نام درمان پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP) باشد. یک مثال از یک ERP ممکن است برای درمانگر این باشد که به طور عمدی موارد را از نظم خارج کند و آنها را تا زمانی که عادت کنند یا به آن عادت کنند، رها کند.

درمان شناختی رفتاری برای OCD همچنین می تواند به افراد کمک کند تا در تفکر و رفتار خود انعطاف پذیرتر باشند. این می تواند به افراد کمک کند تا استانداردهای خود را از کمال گرایی به یک سبک زندگی کاربردی تر یا کاربردی تر تغییر دهند. این درمان می ‌تواند به‌ ویژه برای کسانی که ترس وسواسی دارند مفید باشد.

دارو

داروی OCD می تواند با کاهش شدت، دفعات و مدت افکار وسواسی به کاهش استرس کمک کند. آنها همچنین به کاهش میل به انجام رفتارهای وسواس تقارن کمک می کنند.

داروهای رایجی که برای OCD متقارن تجویز می شوند عبارتند از:

 • کلومیپرامین (آنافرانیل)
 • فلوکستین (پروزاک)
 • فلووکسامین
 • پاروکستین (پاکسیل، پکسوا)
 • سرترالین (Zoloft)
 • سلکسا (سرترالین)

قبل از شروع هر یک از داروهای ذکر شده در بالا، باید با پزشک خود در مورد نحوه مصرف آن و عوارض جانبی مربوطه صحبت کنید.

سوالات پر تکرار وسواس تقارن

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *