تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / روش های ساده درمان تنبلی
۵ دقیقه
درباره-راه-های-غلبه-بر-تنبلی

روش های ساده درمان تنبلی

آنچه می خوانید...
روش های غلبه بر تنبلی

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که بسیاری از ما با آن درگیر هستیم، تنبلی است. تنبلی زمانی است که کارها توسط شما به موقع انجام نمی شوند. انجام دادن کارها طول می کشد، کارها روی هم جمع شده و زمانی که قصد انجام آن را دارید که دیر شده است. همین امر سبب استرس و اضطراب در شما می شود، نامید می شوید ودیگر فکر می کنید دنیا به آخر رسیده و شکست خوره اید. در این مقاله قصد داریم به طور جامع درباره تنبلی و روش های غلبه بر آن صحبت نماییم، پس با ما همراه باشید.

تنبلی چیست؟

تنبلی در واقع انتخاب افراد برای گریز از انجام کارها در فرصت مناسب است. همچنین در واقع فرد با عدم انجام کارها و تلاش کردن، از بسیاری از کارها و اهداف خود باز می ماند. تنبلی نتیجه کمبود انگیزه، عزت و اعتماد به نفس پایین، کم حوصله و کم انرژی بودن و … است. این مشکل با اهمال کاری، عقب انداختن وظایف و بی خیال شدن اهداف آغاز می شود. عقب انداختن کارها برای یک یا دوبار هیچ اشکالی ندارد، اما در صورتی که دفعات آن بیش تر شود، تبدیل به عادت می شود و همین امر شما را به فردی تنبل تبدیل خواهد کرد. مستلزم رسیدن به اهداف و داشتن زندکی خوب و عادی، غلبه بر تنبلی است.

عوامل موثر در ایجاد تنبلی چیست؟

عوامل مختلفی در ایجاد تنبلی نقش دارد. در ادامه به تفکیک توضیح داده ایم:

عوامل روحی

اصطلاحی دیگر برای اجتناب از کارها، اهمال کاری و به تعویق انداحتن کارهاست. اجتناب از انجام کارها و وظایف کم کم و به صورت تدریجی تبدیل به عادتی منفی می شود. مثلا کارها را یا کلا آنقدر عقب می اندازید که بی خیال می شوید و یا کامل انجام نمی دهید! حتی برخی اوقات شروع انجام آن ها را نمی دانید که به چه صورتی است. همین امر سبب می شوید که به اهداف و کارهای خود شک کنید و نتوانید پیوندی بین زندگی ایذه آل خود و وظایفی که پیش رو دارید پیدا کنید. هیچ کاری برای کارهای خود انجام نمی دهید و حتی سعی و امتجان برای حل این مشکل نمی کنید. عدم فعالیت جایگزین سعی و تلاش می کنید. نکته کلیدی این است که تبدیل رفتارهای مثبت به عادت می تواند راه حلی برای درمان و بهبودی باشد.

عوامل جسمانی

در صورتی که شرایط جسمانی مناسب نبوده و نامطلوب باشد، سطح انرژی پایین می آید و همین امر تنبلی را تشدید می کند. در صورتی که به سلامت جسمانی خود توجه نداشته و نسبت به بدن خود بی توجه باشید، نتیجه آن تنبلی خواهد بود.

تفاوت افسردگی و تنبلی چیست؟

مقایسه تنبلی با افسردگی و اختلال خواب درست نیست. این اختلالات شرایط روحی و جسمی خاص خود را دارند و باید با صحبت با یک مشاور خوب درمان شوند. پس در نتیجه این دو با تنبلی یکی نیستند. اکر مشکل تنبلی پیدا کردید نیز هیچ اشکالی ندارد و خود را به هیچ عنوان سرزنش نکنید. این مشکل نیز با مراجعه به مشاور نیز برطرف می شود، البته اکر خودتان نتوانستید به تنهایی بر آن غلبه کنید.

راه های غلبه بر تنبلی

تنبلی به معنای یک روز ساکن نشستن در کنج خانه نیست. تنبلی یعنی این کار هرروز انجام شود. ایده ای که می توان ارائه داد این است که به مرور زمان عادت های مثبت ایجاد کنید تا زمانی که انجام کارها برایتان آسان شود.

توقف تنبلی با برنامه ریزی

چند نکته اول، رویکرد شما برای تکمیل وظایف را نشان می دهد.

تعیین اهداف واقعی و عملی

 • تعیین اهداف یک شروع عالی می باشد. اگر می خواهید تنبلی خود را متوقف کنید، کارهایی را که باید انجام شوند؛ مشخص کنید.
 • تصمیم بگیرید که می خواهید در 6 ماه آینده به چه نتیجه ای برسید.
 • برای خود اهداف مشخص، قابل اندازه گیری و عملی ترسیم کنید.
 • وظایفی را که امروز می توانید روی آن ها کار کنید مشخص کنید تا شما را به اهدافی که دارید، نزدیک تر کنند.
 • این اهداف را یادداشت کنید. آن ها را کنار تخت یا میز کار خود نگه دارید. باید مرتبا آن ها را ببینید.
 • شما باید بدانید که چرا وظایف مهم هستند و چه چیزی شما را به سمت آن ها سوق می دهد.
 • در نهایت، اهداف خود را درونی خواهید کرد. ارتباط بین اتمام کارها و رسیدن به اهداف شما مشخص خواهد شد و متوجه می شوید که داشتن انگیزه و بهره وری آسان تر خواهد شد.

بشتر بخوانید : پرخاشگری

تعیین پاداش

انتخاب روش اجتناب کردن از کارها و انجام کاری سرگرم کننده آسان است و شما به خاطر این خوشنودی و رضایت کوتاه مدت پاداش می گیرید.

 • کار و تلاش خود را با احساسات خوب گره بزنید و بعد از انجام کارهای کوچک به خودتان پاداش دهید.
 • وقتی اولین کار موجود در لیست خود را تمام کردید، کمی استراحت کنید و یک کار سرگرم کننده انجام دهید. منتها آن چه را انتخاب می کنید به گونه ای نباشد که شما را از بازگشت مجدد برای انجام کارهایتان منحرف کند. مثلا می توانید یک استراحت 10 دقیقه ای داشته باشید و قهوه بنوشید.
 • هر چه کارها را بیش تر و بهتر به پایان می رسانید، میزان کار لازم برای دریافت پاداش را افزایش دهید. هرگز ارتباط بین انجام کارها و پاداش را قطع نکنید.
 • پاداش ها و تشویق های مثبت و سالمی را برای خود در نظر بگیرید. شکلات ممکن است قوی ترین انگیزه شناخته شده برای انسان باشد، اما ممکن است در طولانی مدت کمکی نکند. شما می توانید از پیاده روی یا استراحت کردن استفاده کنید.
pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *