تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات روانی / شخصیت کنترل گر
۵ دقیقه
شخصیت کنترلگر

شخصیت کنترل گر

آنچه می خوانید...

بسیاری از ما وقتی به یک فرد کنترل گر فکر می کنیم، قلدر معمولی حیاط مدرسه را تصور می کنیم. ممکن است کسی را تصور کنیم که با تهاجم به دیگران دستور می دهد آنچه را که می خواهند انجام دهند. اما بسیاری از نشانه‌ های ظریف ‌تر وجود دارد که ممکن است از آن‌ها آگاه نباشید و این نوع رفتار فقط به روابط عاشقانه محدود نمی ‌شود. افراد کنترل گر در همه زمینه ‌های زندگی ظاهر می ‌شوند، همکاران، رئیس ‌ها، دوستان، خانواده و حتی غریبه ‌ها که این افراد باید اقدام به درمان شخصیت کنترل گر خود نمایند.

درمان کنترل گرایی

در اینجا نگاهی به نشانه هایی می اندازیم که ممکن است نشان دهد فردی دارای شخصیت کنترل گر است.

ویژگی شخصیت کنترل گر

آنها باعث می شوند فکر کنید همه چیز تقصیر شماست

شما به خاطر چیزهای جزئی که با آنها کاری ندارید سرزنش می شوید. اگر مشکلی پیش بیاید، آنها نقش قربانی را بر عهده می گیرند و به شما این باور را می دهند که مسئول چیزهایی هستید که خارج از کنترل شما هستند.

ممکن است در گفتگو با آن ها بشنوید که «همه چیز تقصیر شماست» یا «تو نباید این کار را می ‌کردی»

آنها همیشه از شما انتقاد می کنند

یک فرد کنترل گر سعی می کند با حمله به شما، اعتماد به نفس شما را تضعیف کند.

درام خلق می کنند

اگر یک برد بزرگ در کار داشتید، یک فرد کنترل گر ممکن است بلافاصله موضوع را تغییر دهد و از چیزی که آن روز باعث ناراحتی او شده بود ناراحت شود تا توجه شما را دوباره به خود جلب کند.

آنها همچنین ممکن است روابط شما را با دیگران خراب کنند تا به شما کمک کنند. برای مثال، ممکن است بدون اجازه از چت های خصوصی شما اسکرین شات بگیرند و برای دیگران ارسال کنند.

آنها “نه” را برای پاسخ نمی پذیرند

یک فرد کنترل گر کننده معمولاً مرزهای سالم را نمی پذیرد و سعی می کند شما را متقاعد یا تحت فشار قرار دهد تا نظر خود را تغییر دهید.

آنها بی دلیل حسادت می کنند

آنها همیشه توجه بی‌نظیر شما را می‌خواهند و وقتی با دیگران برنامه ‌ریزی می‌کنید ناراحت می‌شوند.

آنها بداخلاق هستند

آنها تغییرات شدید خلق و خو را نشان می دهند. یک لحظه برای شما هدایایی می خرند و با تمجید از شما تجلیل می کنند و لحظه ای دیگر مانند یک قلدر عمل می کنند.

در نهایت احساس می کنید که روی پوسته های تخم مرغ راه می روید و هرگز نمی دانید با آنها چه رفتاری داشته باشید. آنها همچنین مسئولیتی را بر عهده نمی گیرند یا زمانی که شما را ناراحت کرده اند “متاسفم” نمی گویند.

علت شخصیت کنترل گر

علت شخصیت کنترل گر

چندین عامل زمینه ای ممکن است رفتار کنترل گر را هدایت کنند، مانند:

اضطراب: برای برخی افراد، تلاش برای کنترل موقعیت‌های خاص راهی برای مقابله با اضطراب است. درمان اضطراب یا شرایط زمینه ‌ای که باعث آن می‌شود ممکن است رفتار کنترلی آنها را بهبود بخشد.

اختلالات شخصیت: برخی از اختلالات شخصیت، مانند اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اختلال شخصیت خودشیفته (NPD)، ممکن است شانس استفاده از رفتار کنترلی را افزایش دهند.

رفتار آموخته شده: ممکن است یک فرد کنترل گر رفتار و سایر اشکال سوء استفاده را از افراد دیگر آموخته باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است در خانواده ای با خشونت خانگی بزرگ شده باشند یا از مراقبین خود یاد گرفته باشند که سعی کنند بر شریک زندگی خود اعمال قدرت کنند.

توجه به این نکته ضروری است که اگرچه شرایط سلامت روان و آسیب های گذشته می تواند به کنترل رفتار کمک کند، اما هرگز نمی توانند سوء استفاده را توجیه کنند.

نحوه برخورد با افراد کنترل گر

استراتژی ‌های برخورد با افراد کنترل‌ گر به این بستگی دارد که آیا این رفتار توهین‌ آمیز است و آیا در خانه یا محل کار رخ می ‌دهد.

اگر این رفتار توهین آمیز نیست، بهتر است با صحبت کردن در مورد آن با فرد شروع کنید. با این حال، مواجهه با فردی با رفتار توهین آمیز ممکن است شرایط را تشدید کند و به طور بالقوه خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید : روش های درمان خود تخریبی

برقراری ارتباط

یک فرد می تواند با یک فرد کنترل گر ارتباط برقرار کند:

استفاده از جملات «من»، مانند «صدمه دیده ‌ام» برای صحبت کردن به گونه ‌ای که احساس سرزنش را کاهش دهد.

بحث در مورد راه هایی برای تقسیم مسئولیت ها یا به اشتراک گذاشتن امور مختلف.

ارائه راه‌ های جایگزین برای جایگزینی رفتار، مانند برنامه ‌ریزی با هم به جای اینکه شخصی که برای آنها برنامه‌ ریزی کند

اگر پس از صحبت آرام و علنی با کسی، او گوش ندهد و به رفتار کنترل گر خود ادامه دهد، ممکن است لازم باشد که از او فاصله بگیرید.

مقابله با عقل

اگر والدینی از این واقعیت که کسی را به دنیا آورده اند به عنوان راهی برای کنترل او استفاده کنند، فرد می تواند تلاش برای احساس گناه را نادیده بگیرد و با منطق به جای احساسات مقابله کند. آنها می توانند به والدین یادآوری کنند که مردم هرگز مجبور نیستند کاری انجام دهند و حق انتخاب دارند.

بیشتر بخوانید : افسردگی فصلی

اذعان به ترس خود

اگر یک فرد کنترل گر نسبت به رابطه شخصی با دوست دیگری حسادت می کند، ممکن است پاسخ مستقیم به ترس او از رها شدن مفید باشد. اذعان به ترس آنها از اینکه شخص آنها را برای شخص دیگری رها کند و بحث در مورد موضوع ممکن است از اظهار نظرهای حسادت آمیز در آینده جلوگیری کند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *