تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات روانی / مثلث خودمشغولی و هر آنچه باید بدانید
۶ دقیقه
درباره-مثلث-خودمشغولی

مثلث خودمشغولی و هر آنچه باید بدانید

آنچه می خوانید...
مثلث خودمشغولی

ترس، خشم و کینه که به نام مثلث خودمشغولی معروف هستند، احساساتی هستند که گذشته‌، حال و آینده‌ی  شما را کنترل می‌کنند. در واقع ترس، خشم و رنجش در سه منطقه‌ زمانی عمل می‌کنند. ترس این حس را به شما القا می‌کند که در آینده ممکن است به مسیر دلخواه و اهداف مورد نظر خود دست پیدا نکنید. خشم بیانگر احساسات شما در زمان حال است و باعث می‌شود حس کنید که اکنون در مسیر دستیابی به اهداف خود نیستید. رنجش احساس ناشی از دست نیافتن به اهدافی است که در گذشته داشته‌اید. تمامی این احساسات به علت خودخواهی و به عنوان راهکاری در جهت فرار از درد مطرح می‌باشد.

راهکارهایی برای غلبه بر مثلث خودمشغولی

راهکارهایی برای غلبه بر هر کدام از این احساسات ارائه می‌شود.

رنجش

رنجش ممکن است مربوط به فرد خاصی یا شرایط خاصی باشد که در یک بازه‌ی زمانی باعث آسیب به شما شده است، افراد در شرایطی که حس می‌کنند یک رفتار ناعادلانه نسبت به آن‌ها انجام شده است احساس رنجش دارند. این افراد با آزردگی که دارند ممکن است به دنبال انتقام باشند، برای غلبه بر رنجش ابتدا باید کینه را درک کنید و نسبت به آسیبی که حمل بار کینه ممکن است به خود شما وارد کند آگاه باشید، در بسیاری از موارد ترک کینه به معنای بخشش است.

خود مشغولی ذهنی

برخی از افراد به مرور زمان متوجه می‌شوند که برقراری صلح با اتفاقی که افتاده باعث آرامش بیشتر در ادامه‌ی مسیر زندگی برای آن‌ها خواهد بود. برای رهایی از رنجش موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • به عواملی که باعث ایجاد رنجش شده‌اند فکر کنید و با خود بیندیشید که چرا رها کردن آن‌ها مشکل است؟ گاهی اوقات رها کردن رنجش باعث ترس از دست دادن هویت فرد می‌شود به ویژه در مواقعی که رنجش برای مدت طولانی همراه فرد بوده است.
 • لیستی از عوامل و افرادی که باعث رنجش شما شده‌اند تهیه نمایید، دلایلی که هنوز بابت آن آزرده هستید بنویسید، در انتها راهکارهایی را جهت بخشش این افراد ارائه دهید، شما با تهیه این لیست می توانید افکار درون ذهن خود را به راحتی کنترل کنید.
 • نسبت به خود مهربان باشید: رنجش به مدت طولانی باعث خشم و پشیمانی نیز می‌شود، اگر نسبت به خود مهربان‌تر باشید متوجه می‌شوید بخشش و رها کردن گذشته در کوتاه مدت باعث احساس آرامش و در بلند مدت باعث از بین رفتن تمام رنجش شما خواهد شد.
 • همدلی را تجربه کنید: خود را به جای فردی که با شما رفتار بدی داشته است قرار بدهید و از منظر او به قضایایی که اتفاق افتاده نگاه کنید، شاید تمام رنجش شما ناشی از یک سوءتفاهم باشد که با بخشش شما پایان بیابد.

بیش تر بدانید : افسردگی

خشم

خشم یک احساس طبیعی است که توصیه نمی‌شود به طور کامل از بین برود زیر گاهی اوقات لازم است اما راهکارهایی برای مدیریت آن وجود دارد که با دانستن آن‌ها می توانید به آرامش روحی دست بیابید.

خشم

در ادامه پیشنهاداتی جهت کنترل خشم بیان خواهد شد:

 • قبول کنید که نسبت به خودتان یا شخص دیگری عصبانی هستید، سعی نکنید احساسات خود را مخفی نگه دارید.
 • باور داشته باشید که می‌توانید عصبانیت خود را کنترل کنید. با خودتان تکرار کنید که می‌توانید.
 • برای چند لحظه نفس عمیق بکشید، تا ده بشمارید، اگر نیاز دارید گریه کنید مانع اشک‌های خود نشوید، آرام باشید و هر کاری را حس می‌کنید برایتان مفید می‌باشد را انجام دهید.
 • زمانی که آرام شدید تصمیم بگیرید که چگونه می توانید مشکلات را حل کنید.
 • نظر خود را قاطعانه بیان بگویید، بدون فریاد زدن هر آن‌چه را که نیاز دارید بیان کنید.

ترس

تغییراتی که هر لحظه در محیط اطراف ما رخ می‌دهد و احساسات ما از دنیای ناشناخته‌ای که در انتظار ما می‌باشد باعث ایجاد ترس نسبت به آینده و ناشناخته‌ها می‌شود. بسیاری از مردم به دلیل ترسی که دارند از ایجاد هرگونه تغییری در زندگی خود پرهیز می‌کنند که این مسئله باعث مشکلات فراوانی می‌باشد.

هرچند احساس ترس نسبت به ناشناخته‌ها کاملاً طبیعی است اما این ترس در بعضی افراد حالتی بیمارگونه پیدا می کند که مانع از انجام هر کاری می‌شود. راه‌های غلبه بر ترس شامل موارد زیر می‌شود:

 • تغییر و آسیب‌پذیری را پذیرا باشید : اگر قبول کنید که شما موجود آسیب پذیری هستید و نمی توانید در تمام مواقع قوی و شکست ناپذیر باشید راحت‌تر می‌توانید با ترس‌های خود روبرو شوید، در هر شرایطی که پیش می‌آید مدیریت لازم را خواهید داشت. به استقبال حوادثی که پیش روی شما می‌باشد با تمام جنبه‌های خوب و بد آن بروید تا دوباره احساس قدرت داشته باشید.
 • مواردی که باعث ایجاد ترس می‌شود را به بخش‌های کوچک تقسیم نمایید: به عنوان مثال شاید شما بخواهید جنبه‌های مختلفی از زندگی خود را تغییر دهید، مواردی مانند تغییر رشته، تغییر شغل، تغییر شهر و … اگر بخواهید به تمام این موارد به یکباره فکر کنید مسلماً دچار ترس و وحشت خواهید شد اما اگر آینده را به قطعات کوچکتری تقسیم نمایید و بعد از تغییر و اصلاح یه مورد به مورد دیگر بپردازید از لحاظ ذهنی به آرامش خواهید رسید و ترس‌های شما با تکمیل شدن هر مرحله کمتر خواهد شد.

بیش تر بخوانید : اختلال جنسی در مردان

 • امیدوار باشید و برای آینده تا جایی که می‌توانید برنامه‌های مثبت داشته باشید، با در نظر گرفتن تمام جوانب برنامه‌های خود را عملی نمایید و از نتیجه‌ی حاصل شده از آن ابایی نداشته باشید زیرا شما تمام تلاش خود را انجام داده‌اید.
 • با افراد خوش بین معاشرت داشته باشید.
 • از یک مشاور کمک بگیرید، مشاور با پیدا کردن منشاء ترس های شما می‌تواند راهکارهایی جهت درمان پیشنهاد بدهد.

 به طور کلی باید تصمیم بگیرید که اراده و زندگی خود را به نیروی برتر درونی خود بسپارید، قدرت برتر درون خود را درک کنید، این قدرت برتر هر نوع کمک مثبتی را شامل می‌شود به طور مثال حمایت گروهی، داشتن یک حامی، اصول بهبودی، مذهب، عشق به خدا یا اعتقاد به یک نیروی برتر، روش‌های درمانی یا یک احساس معنوی که قادر به توضیح آن نیستید ولی به شما حس آرامش می‌دهد.

نیرویی که قبلاً شما را در بر گرفته بود باعث ایجاد احساس‌های منفی رنجش، خشم و عصبانیت شده بود و باعث شده بود از خود متنفر باشید اما با حمایت نیروی برتری که آن را درون خود جستجو کرده‌اید می‌توانید به صداقت، پاکی و عشق دست یابید.

سوالات متداول

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *