تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

طلاق و مشاوره بعد آن

مشاوره طلاق

آنچه می خوانید...

افرادی که طلاق را پشت سر می گذارند، دوران سختی را در زندگی آنها رقم می خورد. عواطف تجربه شده پس از طلاق یا حتی در حین فرایند طلاق، می تواند از آرامش و هیجان برای شروعی تازه تا احساس غم و اندوه از دست دادن، و احساس گناه و عذاب وجدان متغیر باشد.

مشاوره طلاق و مدیریت مشکلات

مشاوره طلاق شکل نسبتا جدیدی از درمان است. این برنامه به زوج ها کمک می کند تا احساسات غالباً پیچیده خود را در مورد ازدواج و طلاق به روشی محترمانه تر و سازنده تر از آنچه که به تنهایی قادر به انجام آن باشند، مدیریت کنند. مشاوره طلاق می تواند با ارائه بینش عینی به زوجین تا قبل از تصمیم به طلاق به آنها کمک می کند. همچنین زمانی که طلاق در حال انجام است می تواند حمایت کننده باشد و پس از نهایی شدن طلاق می تواند بعنوان به درمان پس از طلاق شناخته شود.

با این حال، به دلیل جدید بودن نسبی آن، بسیاری از زوج ها ممکن است مزایای مشاوره طلاق را درک نکنند یا ندانند که آیا این مشاوره برای شرایط آنها مفید است یا خیر. این احتمال وجود دارد که اکثر زوج ‌هایی که با مشکلات جدی زناشویی یا جدایی روبرو هستند، از مشاوره با درمانگران طلاق حرفه‌ ای بهره ببرند. اگر احساس می‌کنید که شما و همسرتان در نقطه ‌ای از ازدواجتان هستید که مشکلاتی دارید که می‌خواهید به تنهایی حل کنید، یا اگر تصمیم به پایان دادن به ازدواج خود گرفته‌ اید، طلاق درمانی می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا با این شرایط کنار بیایید.

مشاوره طلاق

مزایای مشاوره طلاق

مزایای بالقوه زیادی برای مشاوره طلاق وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

  • تکنیک ‌هایی برای مدیریت بهتر احساسات منفی و حل تعارض‌ ها (که مخصوصاً در صورتی که فرزند داشته باشید بسیار مهم است).
  • راهنمایی در مورد بهبود وضعیت و آینده زندگی مشترک (اگر هنوز تصمیم قطعی برای طلاق نگرفته اید).
  • دادن زمانی برای پرداختن به مسائل حل نشده به هر دوی شما و ایجاد یک پایه مثبت برای شروع فصل بعدی زندگی خود.
  • فرصتی برای درک بهتر اشتباهات در رابطه و چگونگی یادگیری از آن برای موفقیت بیشتر در روابط آینده.
  • دیدگاه بیرونی درمانگر تضمین می کند که هر دو طرف شنیده می شوند و هیچ کس احساس نمی کند که نظرات و احساسات او کمتر از دیگران اهمیت دارد.

مشاوره طلاق چه کمکی می کند؟

مردم برای مسائل مختلف از مشاوران طلاق کمک می گیرند. مشکلات رایج زناشویی عبارتند از:

اگر شما و همسرتان سبک های ارتباطی متفاوتی دارید، ممکن است برای شما مشکل باشد که بدون متوسل شدن به مشاجره، حرف های خود را به گوش دیگران برسانید.

برخی از زوج ها به دلیل استرس های ناشی از کار، تربیت فرزندان و اداره خانواده در حفظ ارتباط جنسی با مشکل مواجه هستند.

اگر همسری مبتلا به افسردگی، اضطراب فراگیر یا اختلال روانی دیگری باشد، علائم آن اختلال می تواند تأثیرات نامطلوبی بر زندگی مشترک داشته باشد.

برخی از زوحین پس از گذر از یک رویداد آسیب‌زا، مانند سرقت از خانه یا مرگ فرزند، دچار مشکل می شوند.

همسران همیشه در مورد بهترین راه برای تربیت فرزندان توافق ندارند و برخی از زوج ها در مورد اینکه آیا حتی باید بچه دار شوند یا خیر اختلاف نظر دارند.

مشاوره طلاق می تواند به همسرانی کمک کند که در مورد اینکه چه کسی باید برخی از کارها را انجام دهد یا چگونه باید انجام شود، اختلاف نظر دارند.

چگونه می توانید برای مشاوره طلاق آماده شوید؟

قبل از اولین قرار ملاقات، مسائلی را که می خواهید به آنها بپردازید یادداشت کنید. از مدت زمانی که هر مشکلی داشته اید و آنچه قبلاً برای حل آن تلاش کرده اید یادداشت کنید. اگر قبلاً تصمیم به طلاق گرفته اید، آنچه را که امیدوارید در جلسات مشاوره به دست آورید، بنویسید.

توصیه های رایج مشاوره طلاق چیست؟

مشاوران از چندین تکنیک برای کمک به زوج ‌ها برای حل مسائل زناشویی خود استفاده می‌کنند. درباره این تکنیک ها بیشتر بدانید:

درمان شناختی رفتاری

CBT یا درمان شناختی رفتاری برای کمک به زوج هایی که با اختلافات زناشویی دست و پنجه نرم می کنند برای دستیابی به اهداف خاص استفاده می شود. برای زوج هایی که قصد طلاق را دارند، درمان شناختی رفتاری ممکن است برای کمک به هر یک از زوجین استفاده شود تا طرز فکر، احساس یا رفتار خود را تغییر دهند.

رابطه درمانی ایماگو

رابطه درمانی ایماگو به زوج ها کمک می کند تا با ایجاد ارتباطات قوی تر، تعارضات را حل کنند.

روش گاتمن

هدف از روش گاتمن کمک به زوج ها برای یافتن معنای مشترک در فعالیت های روزمره است. اگر با درمانگری کار می‌کنید که از این روش استفاده می‌کند، در تمرین ‌هایی که برای کمک به شما و همسرتان در مدیریت مؤثر تعارض طراحی شده‌اند، شرکت خواهید کرد. شما همچنین فرصت هایی برای تقویت ارتباط صمیمانه خود خواهید داشت و یاد می گیرید که چگونه وقتی شرایط استرس زا می شود، به جای دوری به همسر خود روی آورید.

درمان متمرکز بر راه حل

درمان مبتنی بر راه حل به زوج ها کمک می کند تا مهارت های مقابله ای خود را بهبود بخشند و نقاط قوت جدیدی ایجاد کنند. اگر شما و همسرتان در غلبه بر موقعیت های استرس زا مشکل دارید، درمان متمرکز بر راه حل می تواند به شما کمک کند تا ابزارهای جدیدی برای حل تعارض به روشی سالم ایجاد کنید.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *