تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / مشاوره خانواده و زوج درمانی / مشاوره فردی بزرگسالان
۴ دقیقه

مشاوره فردی بزرگسالان

آنچه می خوانید...

مشاوره رابطه ای است دو نفره که در آن یکی تلاش می کند تا دیگری را درک و در حل مسائل زندگی راهنمایی کند و او را سازگار با محیط زندگیش کند. درطی فرایند مشاوره، فردی که نیاز به راهنمایی دارد(مراجع) و فردی که حمایت، راهنمایی و ترغیب فراهم می کند(مشاور)با یکدیگر ملاقات، بحث و گفتگو می کنند به نحوی که مراجع نسبت به توانایی خود برای درک واقع بینانه تر و جامع تر مسئله، یافتن راه حل ها، و تصمیم گیری برای حل مشکل اعتماد کسب می کند. مشاوره موثر، نیازمند داشتن شناخت و درک مناسبی از ویژگی ها، نیازها و قابلیت های مراجعان و وضعیتهایی است که خود را در آنها می بینید. مشاور به عنوان شخصی که دارای مهارتهای علمی روان درمانی است، یاری رساندن و ارائه راه حل به مراجع درباره مشکلاتی است که مراجع در تحصیلات، خانواده، شغل، توانبخشی، ژنتیک، روابط، احساسات و دیگر امورخود مطرح می کند. 

در چه مواردی می توان به روانشناس بزرگسالان مراجعه کرد؟

گاهی نیز مراجع با مشکلات روانی خاصی مانند غمگینی بیش از حد یا نگرانی مفرط یا ترس خاص ناتوان کننده و یا موارد دیگری وارد جلسات مشاوره می شود که در اینجا مشاور با عنوان درمانگر به مراجع کمک خواهد کرد.                   درمانگر بالینی که دارای حداقل تحصیلات آکادمیک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی است، با ارزیابی روانشناختی مراجع به تشخیص اختلال مراجع می پردازد. 

روانشناس و روانشناسی بزرگسالان

امروزه در جامعه به سلامت روان بیشتر بها داده می شود و مانند گذشته نسبت به آن موضع گرفته نمی شود.اکثر خانواده ها برای مواردی مانند تربیت کردن کودکان،راهنمایی کردن،یاد گیری چگونگی برخورد با آن ها در سن بلوغ و یا موارد تحصیلی مانند انتخاب رشته و… به روانشناسان یا مشاور ها مراجعه می کنند و به امری معمول تبدیل شده است. اما تعدادی از بزرگسالان از اهمیت وجود روانشناس در مواقع ضروری غافلند و عده ای هم حتی اگر مراجعه کرده باشند، مایل نیستند آن را بیان کنند زیرا متاسفانه هنوز در جامعه فقر سواد سلامت روان به طور کامل برطرف نشده است و هنوز هم این ذهنیت وجود دارد که افراد دیوانه و روان پریش به روانشناس بزرگسال مراجعه میکنند در حالی بزرگترین برداشت ناصحیح همین است و ضربه های سنگینی را بر جامعه وارد می کند.

به طور معمول، در زندگی همه ما پیش آمده است که از لحاظ جسمانی دچار بیماری شده ایم و به پزشک معالج مراجعه کرده ایم و بهبود یافته ایم. به طور مشابه ایامی در زندگی ما وجود دارد که دچار خستگی یا بیماری روحی می شویم و احتیاج داریم با یک فرد متخصص حرف بزنیم. در واقع وقتی جنبه ذهنیتی و روانی مطرح است باید به افراد متخصص مانند روانشناس یا مشاور مراجعه کرد تا به کمک آن ها بتوانیم آرامش ذهنی خود را دوباره به دست بیاوریم. همانطور که وقتی یک فرد به چشم پزشک مراجعه میکند ،در جامعه این تصور وجود ندارد که آن فرد بینائی خود را ازدست داده است، مراجعه به روانشناس را نباید به معنای از دست دادن عقل و ذهن تلقی کرد.

حوزه روانشناسی و مشاوره بسیار گسترده است و در مقاطع بالاتر تحصیلی به زمینه های تخصصی تر تفکیک می شود.به عنوان مثال ممکن است یک متخصص در زمینه مشکلات زوجین و خانواده بیشتر کار کرده باشد،یک متخصص در زمینه افسردگی و دیگری در زمینه اضطراب.به علاوه با توجه به این که روحیات و الگوی رفتاری کودکان و نوجوانان، نسبت به بزرگسالان متفاوت است. بنابراین روانشناسی بزرگسالان با کودکان متفاوت است و افراد بالغ باید به روانشناس بزرگسال مراجعه کنند.

نحوه تاثیر مشاوره فردی بزرگسالان در حل مسائل

مشاور و روانشناس متخصص در یک زمینه خاص، همیشه سعی بر این دارد تا اختلالات و مسائل را به بهترین شکل ممکن حل نماید. متخصص روانشناس فردی بزرگسالان نیز دنبال بهترین راه حل برای حل و فصل چالش های آن ها و شکوفا شدن استعداد مراجعه کنندگان است. درست است که روانشناس خوب در این امر تاثیر دارد، اما بی شک تلاش خود فرد برای بهبودی اوضاع و به کاربردن راه حل های مشاور، تاثیر بسزایی در این امر خواهد داشت.

شاید افراد عادی فردی را که از استعداد قابل قبولی برخوردار است اما به دلیل کمبود اعتماد به نفس نمی تواند آن را شکوفا کند را نتوانند به درستی تشخیص دهند .   دکتر مشاوره فردی در مشاوره فردی به افراد کمک می کند تا به اعتماد به نفس مناسبی دست یابند و در نهایت بتوانند استعدادها و توانایی های خود را شکوفا کنند . اکنون وقت آن رسیده است که شما را با یک مرکز مشاوره آشنا کنم که بتوانید از مشاوران و متخصصان این مرکز برای حل مسائل و مشکلات خود استفاده کنید .

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *