مشاوره پس از ازدواج

مشاوره ازدواج یکی از اقدامات ضروری پیش از ازدواج به شمار می رود که در دنیای مدرنیته امروز این نیاز بیش از پیش احساس می شود. بنابراین اگر به دنبال یک زندگی آرام، بی دغدغه و به دور از چالش هستید، حتما به جلسات مشاوره پیش از ازدواج توجه داشته باشید تا تصمیم درستی برای زندگی خود بگیرید.

ضرورت شرکت در جلسات مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج از جمله اقدامات مهمی است که این روزها زوجین پیش از آغاز زندگی مشترک و با مراجعه به مشاور خانواده یا روانشناس بالینی انجام می دهند. مشاوره ازدواج معمولا پس از خواستگاری و در دوران نامزدی یا دوران آشنایی دو طرف انجام می شود و بیشتر دلیل این اتفاق آشنایی بیشتر زوجین با ویژگی های شخصیتی، رفتاری، خانوادگی، فرهنگی و سایر مشخصه های فردی و اجتماعی یکدیگر می باشد.

مشاوره ازدواج یا مشاوره پیش ازدواج در واقع یک راهکار اصولی، کاربردی و کاملا منطقی در شناخت زوجین از یکدیگر به شمار می رود؛ اما در باور غلط افراد چنین به نظر می رسد که هدف از مشاوره پیش از ازدواج یا شرکت در جلسات مشاوره ازدواج تنها به این دلیل است که فرد با راهنمایی مشاورین خانواده یا روانشناسان پاسخ مثبت یا منفی خود را به ازدواج مشخص کند که این باور کاملا اشتباه است.

شاید شما بتوانید پس از انجام مشاوره با شناخت بهتری در رابطه با آغاز زندگی مشترک خود تصمیم بگیرید؛ اما توجه داشته باشید که هدف اصلی مشاوره های پیش از ازدواج انتخاب همسر مناسب با شناخت ویژگی های شخصیتی خود و طرف مقابل می باشد، یعنی شما با کمک مشاورین خانواده ضمن شناخت خلق و خوی طرف مقابل خود، نیازها و خواسته های واقعی خود از زندگی را نیز درک کرده و در نهایت فردی را برای ادامه زندگی انتخاب می کنید که تا حدودی با شرایط زندگی و ویژگی های شخصیتی شما سازگار باشد.

مشاوره پیش از ازدواج نمی تواند به قطعیت جواب نهایی شما را مشخص کرده یا درصد دقیقی از احتمال موفقیت ازدواج را ارائه دهد، چرا که شما هر چقدر هم طرف مقابل خود را بشناسید باز هم در زندگی با مسائلی مواجه می شوید که می توانند با ابهامات خود شما را در زندگی به چالش بکشند؛ اما با توجه به روش هایی که مشاورین خانواده در بررسی ویژگی های زوجین به کار می گیرند تا حدودی می توان درصد موفقیت ازدواج را تخمین زد و مشکلات آتی یک زندگی را به منظور آموزش نحوه مواجه با آن ها پیش بینی کرد.

بنابراین با شرکت در جلسات مشاوره ازدواج می توانید ضمن آشنایی با معیارهای انتخاب همسر مناسب، ویژگی های شخصیتی خود و طرف مقابل، تفاوت ها، خواسته ها و توقعات مشکلات آتی زندگی خود را که از تفاوت ها نشات می گیرند، شناسایی کرده و راه های مواجه با آن ها را به کمک مشاورین آموزش ببینید.

 

  شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج

 

هدف از مشاوره ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج تنها با هدف بررسی ویژگی های شخصیتی یا تفاوت های رفتاری دو طرف انجام نمی شود بلکه یک مشاور خانواده یا روانشناس بالینی سعی دارد با به کار گیری روش های مختلف ضمن بررسی دقیق ویژگی های شخصیتی و رفتاری طرفین میزان موفقیت ازدواج را سنجیده، اختلافات آینده را پیش بینی کرده و در نهایت به دو طرف در تصمیم گیری بهتر کمک نماید.

با این تفاسیر معمولا هدف مشاوره خانواده از این نوع مشاوره را می توان به موارد زیر دسته بندی می کنند:

  • در ابتدا روانشناس با بررسی تمایلات و خواسته های طرفین میزان آمادگی زوجین را نسبت به آغاز زندگی مشترک بررسی می کند.
  • در گام دوم سلامت روان دو طرف بررسی می شود تا اختلالت روانی فرد کشف شده و اقدامات لازم در خصوص درمان و یا راهکارهای مواجه با این اختلال به زوجین آموزش داده می شود.
  • بررسی ویژگی های مشترک و بررسی تفاوت های رفتاری، اخلاقی، فردی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و … که هر یک می تواند در ادامه زندگی نقش موثری داشته باشد.
  • بررسی حس مسئولیت پذیری طرفین و میزان شناخت آن ها از نقش همسری
  • بررسی شناخت طرفین از حقوق خود در زندگی مشترک
  • بررسی روابط فردی و بین فردی زوجین با یکدیگر و میزان آشنایی آن ها با مهارت های زندگی
  • کمک در اتخاذ تصمیم درست و نهایی در خصوص ازدواج
  • آموزش مهارت های زندگی با بررسی تفاوت ها و ویژگی های مشترک طرفین که هر یک می تواند تهدید یا فرصتی برای ادامه زندگی و مشکلات آینده آن ها باشد.

 

بررسی ویژگی های مشترک و تفاوت های زوجین با یکدیگر

مشاوره ازدواج در چه زمانی و چگونه انجام می شود؟

اگر می پرسید مشاوره ازدواج چه زمانی باید انجام شود؟ در پاسخ باید بگوییم این نوع از مشاوره خانواده در واقع یکی از روش های زوج درمانی است که باید حتما پیش از ازدواج انجام شود. بنابراین زمان مناسب آن دوره آشنایی، پس از خواستگاری و دوران نامزدی می باشد، چرا که در این دوران زوجین شناختی از یکدیگر ندارند و بهتر است با مراجعه به یک مشاور خانواده یا روانشناس بالینی توقعات و خواسته های خود را بدون هیچ محدودیت و خودسانسوری با یکدیگر به اشتراک گذاشته و در نهایت به شناخت کامل تری از هم دست یابند.

همچنین با توجه به شرایط بحرانی و پر استرس دوران تصمیم گیری قبل از ازدواج مراجعه به روانشناس و شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می تواند تا حدی استرس طرفین را کاهش داده و در کنترل احساسات آن ها موثر واقع شود، از این رو طبق نظر کارشناسان بهترین زمان مشاوره ازدواج قبل از آغاز زندگی مشترک می باشد.

اکنون شاید بپرسید مشاوره ازدواج چگونه انجام می شود؟ یا چه روش هایی در این زمینه برای شناخت بهتر طرفین به کار گرفته می شود تا درصد موفقیت ازدواج آن ها مشخص گردد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مشاور خانواده طی جلسات حضوری مشاوره به شناخت کلی از ویژگی های اخلاقی، رفتاری، خواسته ها و شرایط زندگی طرفین می رسد و سپس با استفاده از آزمون های علمی معتبر ویژگی های شخصیتی، تفاوت ها و خصوصیات اخلاقی طرفین را ارزیابی کرده و در نهایت طبق بررسی های علمی خود درصد موفقیت ازدواج را مشخص می کند.

در جلسات مشاوره معمولا زوجین در ارتباط با سبک زندگی خود، شرایط خانواده، انتظارات، ویژگی ‌های شخصیتی، خطوط قرمز، معیارهای انتخاب همسر و احساسات خود با مشاور صحبت می کنند و در واقع قرار گرفتن مشاور بین زوجین در این مرحله این امکان را می دهد که طرفین بدون خجالت، تعارف، خودسانسوری و محدودیتی خواسته ها و توقعاتشان از زندگی مشترک را بیان کنند و سپس مشاور با بررسی ویژگی های مشترک و تفاوت های طرفین درباره صحیح یا غلط بودن ادامه رابطه و آغاز زندگی مشترک، طرفین را راهنمایی می کند.

 

مشاوره ازدواج

جمع بندی:

همانطور که می دانید ازدواج یکی از مهم ترین مقوله های چالش برانگیز زندگی است و تصمیم گیری در این زمینه به عوامل مختلفی بستگی داشته و نیازمند دقت فراوان می باشد. مراجعه به روانشناس یا مشاوره خانواده یکی از اقدامات ضروری پیش از ازدواج به شمار می رود که در دنیای مدرنیته امروز این نیاز بیش از پیش احساس می شود. بنابراین اگر به دنبال یک زندگی آرام، بی دغدغه و به دور از چالش هستید، حتما به جلسات مشاوره پیش از ازدواج توجه داشته باشید تا تصمیم درستی برای زندگی خود بگیرید.

تعداد جلسات مشاوره معمولا به مشکلات طرفین بستگی دارد؛ اما به طور معمول طول این جلسات بین 3 الی 10 جلسه متغیر است و عموما طول جلسات توسط درمانگر خانواده یا روانشناس بالینی که به آن مراجعه کرده اید، تعیین می شود.

بی شک لحظه ازدواج یکی اززیباترین مقاطع زندگی و نقطه عطفی در ارتباط زوجین خواهد بود، ولی بعد از این مرحله همزمان با کاهش احساسات اولیه و شروع رفتارهای منطقی زوجین، به دلایل مختلف نوساناتی در این رابطه آشکار می شودو مسائلی که قبل از ازدواج جزئی و مورد اغماض طرفین بوده است به تدریج به صورت مشکلات جدی و بحث و جدل های روزانه تبدیل خواهد شد. اینجاست که داشتن مهارتهای ارتباطی می تواند در تداوم ازدواج نقش ایفا کرده وصمیمیت و تعهد را به عنوان ارکان اصلی زندگی حفظ نمایند.
یکی از اقداماتی که پس از  ازدواج ضروری است، شناسایی نیازها و انتظارات یکدیگر از زندگی مشترک می باشد. گفتنی است این نیازها نسبت به قبل از ازدواج تغییر کرده و متناسب با هر دوره زندگی متفاوت خواهند بود، به عنوان مثال انتظارات طرفین از بستگانو خویشان یا انتظارات طرفین از فرزندان…
مشاوره پس از ازدواج به ما می آموزد که چه انتظاراتی منطقی است؟ در این مشاوره گفته می شود باید انتظارات و توقعات دست نیافتنی را از انتظارات واقعی و قابل دسترس تفکیک می شوندو تمام تلاش زوجین برای تامین انها بسیج می گردد.
شناخت مهارت ارتباط موثر و استفاده از راهکارهای مناسب، شناخت عادات مخرب و روشهای منفی ارتباط زناشویی، شناخت ثمرات رضایت جنسی و 12 نیاز صمیمیت در ازدواج سالم نیز در جلسات مشاوره پس از ازدواج  ازطریق مشاور مرکز پندار نیک مورد بحث قرار می گیرد.
در این مرکز علاوه بر موارد فوق، در مشاوره پس از ازدواج موارد ذیلنیز ارائه می گردد:
-ارائه راهنمایی زوجین در حوزه خانواده اصلی و خانواده همسر
-آشنایی بیشتر با نیازها و انتظارات و مهارتها و چالش های روزمره زندگی و طریقه رویارویی با آنها…. 
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع خدمات روانشناسی اعم از مشاوره خانواده و زوج درمانی، مشاوره پیش از ازدواج، اختلال وسواس فکری، مشاوره فردی، مهارت های ارتباطی، مشاوره طلاق، اختلالات دو قطبی و دیگر خدمات مشاوره پندار نیک با شماره تلفن های 44276456 و 44259017 تماس حاصل فرمایید.
همچنین می توانید از طریق پیامک با شماره های 09307042637 و 09035303846 در همه ساعات با مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پندار نیک در تماس باشید.

مشاوره پیش از ازدواجمشاوره خانوادهروانشناس بالینیدرمانگر خانوادهمشاور خانواده