تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / مشاوره خانواده و زوج درمانی / مشاوره پیش از ازدواج و نکاتی که نمی دانید!!
۷ دقیقه
مشاوره-قبل-و-بعد-ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج و نکاتی که نمی دانید!!

آنچه می خوانید...

ازدواج یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که در زندگی هر فرد می‌افتد و مسیر او را تغییر می‌دهد. انتخاب فردی مناسب برای ادامه راه اهمیت فراوانی دارد و خیلی ها بعد از انتخاب فرد و مدتی رابطه با او هنگامی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند؛ نگرانی هایی از قبیل اینکه نکند بعد از ازدواج رفتار شخص مورد نظر تغییر کند و یا اینکه علاقه زیاد به او موجب شده باشد که واقعیت های تاثیرگذار دیگر در زندگی زناشویی نادیده گرفته شوند، دارند. مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند بسیار مفید باشد و به زوجین برای داشتن زندگی بهتر کمک کند.

مشاوره قبل از ازدواج

با توجه به اهمیت ازدواج در زندگی فرد، مشاوره قبل از ازدواج یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید در نظر بگیرید. این مشاوره ها، ویژگی های فردی و اخلاقی شما و پارتنرتان را از زوایایی که شما قادر به دیدن آن‌ها نیستید، بررسی می کند. با مراجعه به مشاور، نکات قوت و ضعفی که دارید به شما گفته می‌شود و می‌توانید به شناخت عمیق تری از خود و همسرتان برسید و به صورت دقیق تری با همدیگر و خواسته هایتان آشنا شوید.

شماره تماس

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

با استفاده از مشاوره قبل از ازدواج می توانید ازدواج موفق تری داشته باشید و از دیگر مزایایی که مراجعه به مشاور قبل از ازدواج دارد؛ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناخت نقاط ضعف و نقاط قوت رابطه
 • ایجاد آمادگی برای زندگی مشترک در فرد
 • ایجاد رابطه ی بهتر بین زوجین
 • آشنایی با واقعیت ها و سختی های زندگی
 • یادگیری روش حل مشکلات و اختلافات در طول زندگی مشترک
 • ایجاد انتظارات واقع بینانه از ازدواج در فرد
 • رسیدن به درک متقابل
مزایای-مشاوره-قبل-از-ازدواج

انواع مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به روش های مختلف قابل انجام است. در صورت نداشتن زمان کافی یا دور بودن مطب مشاور و مشکلاتی دیگر می‌توانید از راه های دیگر استفاده کنید ما انجام این جلسات را جدی بگیرید. این مشاوره ها به روش های زیر صورت می‌گیرد:

جلسات حضوری : در مطب مشاور به همراه شریک خود

جلسات آنلاین : که اکثرا از طریق تماس تصویری صورت می‌گیرند.

جلسات تلفنی : این روش اکثرا توسط افرادی که نمی‌توانند با پزشک رو به رو شوند و در رابطه با مسائلی که آن ها آزار می‌دهد یا حتی ویژگی های شخصیتی خود صحبت کنند، استفاده می‌شود.

فرآیند مشاوره قبل از ازدواج

نحوه ی انجام این مشاوره ها به این صورت است که در طول جلساتی مشخص، مشاور و زوجین با یکدیگر ملاقات می‌کنند و در رابطه با مسائل مختلف با یکدیگر بحث می‌کنند. بعضی از این جلسات به صورت انفرادی انجام می‌شود و باقی جلسات با حضور هر دو فرد.

در طول جلسات، مشاور با انجام تست های مختلف شخصیت دو طرف را بررسی می‌کند و با نتایجی که به دست می‌آورد؛ اطلاعاتی از قبیل ویژگی های شخص مقابل، نقاط ضعف، نقاط قوت و چالش هایی که ممکن است در طول زندگی مشترک با آن رو به رو شوند به آن‌ها می‌دهد. مشاور صرفا زوجین را با این مسائل آشنا می‌کند و به آن‌ها راهکارهایی را به آن‌ها پیشنهاد می‌کند. تصمیم نهایی برای صورت گرفتن ازدواج به عهده خود زوجین می‌باشد.

بیشتر بخوانید : اختلافات زناشویی

در مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی بررسی می شود؟

مسائل مهمی در طول جلسات قبل از ازدواج مطرح و ازیابی می‌شوند؛ مسائلی از قبیل :

 • میزان اشتراک زوجین و سازگاری باهم
 • بررسی گرایشات جنسی زوجین نسبت به یکدیگر
 • میزان متعهد بودن و مسئولیت پذیری زوجین
 • بررسی میزان حساسیت
 • بررسی تیپ شخصیتی دو فرد

مشاوره بعد از ازدواج

مشاوره ازدواج

درست است که مشاوره قبل از ازدواج میزان چشم گیری از مشکلاتی که ممکن است در طول ازدواج به وجود ‌آید را کاهش می‌دهد؛ اما ممکن است که حتی با انجام مشاوره قبل از ازدواج هم در طول زندگی مشترک، زوجین به بعضی از مشکلات و اختلافات دچار شوند. در مواردی دیگر حتی در صورت موجود نبودن هیچ مشکلی، صرفا برای تحکیم رابطه، مشاوره بعد از ازدواج نیز انجام می‌شود.

در چه صورتی برای مشاوره بعد ازدواج اقدام کنیم؟

 • قطع ارتباط شما با همسرتان

در مواقعی که شما و همسربعد از بحث های فراوان، در باور خود به این نتیجه سیده اید که دیگر بحث کردن فایده ای ندارد و قرار نیست که حرف یکدیگر را بفهمید. بنابراین سکوت اختیار می‌کنید و کمتر با همدیگر صحبت می‌کنید.

 • رفتار و واکنش های بد نسبت به یکدیگر

در مواقعی علاوه بر قطع ارتباط کلامی رفتارهایی از خود نشان می‌دهید که وجهه درستی ندارد و نوعی ارتباط منفی به حساب می‌آید. رفتارهایی مانند بد نگاه کردن، بی اعتنایی به همسر، برخورد های بد، لحن زننده و … این رفتارها اگر هرچه زودتر اصلاح نشوند تاثیرات مخرب تری بر روی روابط زوجین خواهند گذاشت.

 • دروغ گویی و مخفی کاری و عدم صداقت زوجین

صداقت و راستگویی در روابط و مخصوصا در ازدواج یکی از ملاک های مهم است و اگر شما یا همسرتان مسائل را از همدیگر پنهان می‌کنید به مشاوره بعد از ازدواج نیاز دارید.

 • احساس دشمنی نسبت به همسر خود و تلاش برای تغییر او
 • اختلاف نظرهای شدید و بحث های فراوان حتی در رابطه با مسائل خیلی کوچک
 • ایجاد طلاق عاطفی

وقتی به آن مرحله برسید که صرفا تنها ارتباطی که با همسرتان دارید این است که زیر یک سقف زندگی می‌کنید.

 • بروز مشکلات در روابط جنسی

مشاوره بعد از ازدواج چگونه انجام می‌شود؟

مشاور بعد از ازدواج نیز مانند مشاور قبل از آن با مراجعه به درمانگری که دارای تجربه زیادی در این زمینه است صورت می‌گیرد. مشاور، اختلافات و مشکلات زندگی زوجین را با دقت بررسی می‌کند و راهکار های لازم را برای حل مشکلاتشان به آنها ارائه میکند. در موارد زیادی مشکلات با مراجعه به مشاور بهبود بخشیده می‌شوند و در مواردی نتیجه گرفته می‌شود که بهترین راه جدایی است.

سوالات متداول مشاوره پیش از ازدواج

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *