تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / کودک و نوجوان / مشکلات اجتماعی تحصیلی
۴ دقیقه

مشکلات اجتماعی تحصیلی

آنچه می خوانید...
مشکلات-اجتماعی-تحصیلی-1

مدرسه و  دانشگاه از مکان‌هایی هستند که در آن دانش آموزان و دانشجویان تحت تاثیر فشارهای اجتماعی قرار دارد و مشکلات اجتماعی می‌تواند آسیب‌های فراوانی در زمینه‌ی تحصیلات برای دانش‌آموزان در تمام مقاطع تحصیلی وارد نماید. مشکلاتی که ممکن است بر تحصیلات دانش‌آموزان اثر گذار باشد شامل توانایی‌های فردی (میزان علاقه به تحصیل)، کار سخت، نظم و مقررات پیچیده، تغییرات بیولوژیکی حین بلوغ، سطح تحصیلات پدر و مادر، مشکلات اجتماعی، مشکلات اقتصادی، مشکلات احساسی و درآمد خانواده و … است. عدم توجه به هرکدام از مشکلات ذکر شده ممکن است باعث اختلال در تحصیل دانش‌آموزان شود، در ادامه موضوع مشکلات اجتماعی را بیشتر توضیح خواهیم داد. به گفته کارشناسان کلید غلبه بر مشکلات اجتماعی در مدارس انجام تمرین‌هایی برای قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های مختلف اجتماعی است. این تمرینات می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

عدم توجه به هرکدام از مشکلات ذکر شده ممکن است باعث اختلال در تحصیل دانش‌آموزان شود، در ادامه موضوع مشکلات اجتماعی را بیشتر توضیح خواهیم داد. به گفته کارشناسان کلید غلبه بر مشکلات اجتماعی در مدارس انجام تمرین‌هایی برای قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های مختلف اجتماعی است. این تمرینات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • شرکت در تیم‌های ورزشی
  • عضویت در گرو‌ه‌های تاتر مدرسه
  • شرکت در بازی‌های گروهی
  • انجام فعالیت‌های داوطلبانه
  • هر فعالیت فوق‌برنامه‌ای که منجر به شرکت در اجتماع و گروه باشد.
  • آموزش اقدامات جهت دستیابی به آرامش مانند مکث کردن، تنفس عمیق قبل از شرکت در بحث و دعواهای گروهی در محیط مدرسه
  • آموزش احترام به تفاوت‌های فردی: در مدرسه باید به دانش‌آموزان آموزش داد که هر کدام از آن‌ها ارزش‌های فردی منحصر به فردی دارند و احترام به سلایق و ارزش‌های دیگران از اصول موفقیت در زندگی اجتماعی است.

بیش تر بخوانید : اختلال دوقطبی

بهترین فرصت جهت فعالیت های اجتماعی

تابستان بهترین زمان برای کودکان جهت شرکت در فعالیت‌های اجتماعی می‌باشد. والدین می‌تواند از این فرصت جهت فعالیت و شرکت فرزندانشان در فعالیت‌های اجتماعی استفاده نمایند به طور مثال شرکت در اردوهای گروهی به آن‌ها کمک می کند تا برای ورود به اجتماع و مقابله با مشکلاتی که ممکن است در بزرگسالی و در اجتماع با آن مواجه شوند، آمادگی لازم را کسب کنند. در گروه‌های دوستی بچه‌ها آموزش می‌بینند که متعلق به چه جامعه‌ای هستند.

مشکلات اجتماعی

بعضی از مشکلات اجتماعی که بچه‌ها در مدرسه با آن‌ها درگیر هستند و می تواند بر وضعیت تحصیلی اثرگذار باشد شامل این موراد می‌شود :

قلدری و زورگویی

مبحث قلدری و زورگویی یکی از مسائلی می‌باشد که سال‌هاست در مدارس شیوع داشته و متاسفانه به نظر نمی‌رسد که روزی از بین برود. قلدری ممکن است برای تمام بچه‌ها و در تمام سنین اتفاق بیفتد و اثرات جدی بر روند تحصیلی و روحیات دانش‌آموزان دارد. اگر دانش‌آموز آزاد دیده نتواند به کسی اعتماد کند و مشکلات خود را مطرح نماید ممکن است دچار مشکلات شخصیتی و فردی شود.

تعداد افراد حاضر در کلاس

در یک کلاس با ۴۰ تا ۴۵ دانش‌آموز معلم نمی‌تواند به خوبی به تمام دانش‌آموزان توجه نشان دهد. هر چقدر جمعیت دانش‌آموزان در یک کلاس کمتر باشد، سطح تعاملات و شرکت در فعالیت‌های گروهی راحت‌تر می‌باشد و معلم می تواند بهتر تدریس نماید، در نتیجه بازده تحصیلی دانش‌آموزان در کلاس‌های کم جمعیت افزایش می‌یابد و نمره‌های بهتری کسب می‌نمایند.

بحث قلدری در سطح کلاس‌های شلوغ و خلوت متفاوت است، در کلاس‌های شلوغ به جهت اینکه دانش‌آموز ضعیف در مقابل جمعیت بیشتری مورد تمسخر واقع می‌شود می تواند از لحاظ روحی آسیب بیشتری ببیند اما در کلاس‌های خلوت ممکن است مورد آسیب جسمانی بیشتری واقع شود.

شناسایی دانش‌آموزانی که در مدرسه قلدری می‌کنند و ارجاع آن‌ها به مشاور و روانشناس می‌تواند تا حدود زیادی مشکلات مربوط به این حیطه را کاهش دهد.

بیش تر بخوانید : بهترین مرکز مشاوره در غرب تهران

روابط دوستانه بین دانش‌آموزان

ایجاد روابط دوستانه در کنار مزایایی که دارد اگر به درگیری ختم شود ممکن است از لحاظ تحصیلی برای آن‌ها ایجاد مشکل نماید.

در مورد مشکلات تحصیلی موارد زیر قابل تامل هستند :

عدم تمرکز بر آینده

بیشتر سیستم‌های آموزشی به جای تمرکز بر آینده، بر تکمیل برنامه‌های درسی قدیمی پافشاری می‌نمایند، در صورتی که اگر برنامه‌های درسی هر سال مطابق با اهداف آینده دانش‌آموزان به روز رسانی شود دانش‌‌آموزان می‌توانند در آینده وقتی دبیرستان و دانشگاه را به پایان رساندند از لحاظ موفقیت اجتماعی و تحصیلی به جایگاه بالاتری دست یابند.

عدم استفاده از تکنولوژی

استفاده ار فناوری به روز یکی از بزرگترین چالش‌ها در سیستم آموزشی اکثر کشورها می‌باشد. کمبود فناوری‌ باعث ایجاد اختلال در نظم و انضباط دانش‌آموزان می‌شود، اگر دانش‌‌آموزان مجهز به کلاس‌های دیجیتالی باشند می‌توانند به راحتی با یکدیگر تعامل داشته باشند، موضوعات درسی را بهتر درک کنند و در عین حال با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا آشنا شوند. در حال حاضر دانش‌آموزان مانند گذشته نمی‌توانند بر سخنرانی‌های طولانی معلم‌ها تمرکز کنند و بدون وسایل کمک آموزشی به سادگی درس‌ها را فرا بگیرند. استفاده از فناوری های نوین به معلمان کمک می کند تا با ایجاد فضای بهتر آموزشی سطح یادگیری دانش‌آموزان را افزایش دهد.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *