تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / مشکلات اجتماعی بین فردی
۴ دقیقه

مشکلات اجتماعی بین فردی

آنچه می خوانید...
مشکلات بین فردی

مشکلات اجتماعی همچون آسیب های انسانی دیگر،ناشی ازکجرویها و بی نظمی هایی  است که خاستگاه آنها را باید در کل حیات اجتماعی و نوع خاص روابط انسانی جستجو کرد. نابسامانی های اقتصادی- اجتماعی مانند فقر، تورم، گرانی، بیکاری، فقدان امنیت مالی و حقوقی و دیگر عواملی که باعث محرومیت می شوند، زمینه مساعدی را برای انواع آسیب های اجتماعی نظیر خودکشی، سرقت، اعتیاد به مواد مخدر، الکلیسم، فرزندآزاری، زورگیری و..ایجاد خواهد کرد. آسیب اجتماعی به هر نوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می شود که در چارچوب اصول اخلاقی و قواعد جمعی رسمی و غیررسمی جامعه قرار نمی گیردو در نتیجه با منبع قانونی درگیر شده و با قبح اخلاقی و اجتماعی روبرو می گردد.

مشکلات بین فردی چیست؟

مشکلات روابط بین فردی رایج است. هر فردی در زمانی دچار تعارض یا سوتفاهم در ارتباطات می شود، اما اگر متوجه این قضیه شدید که دائما با دیگران در تضاد هستید، دوستی ها و روابط شما اغلب به طور چشمگیری از هم می پاشند که در این صورت نیار بیش تر ی به کمک خواهید داشت تا متوجه این قضیه شوید که چه چیزهایی اشتباه است. مشکلات مربوط به تفکر، تنظیم هیجانی و تنظیم تکانه باعث مشکلات بین فردی قابل توجهی می شود. این افکار، احساسات و رفتارهای مشکل ساز تأثیر بسیار منفی بر توانایی افراد برای ایفای نقش های اجتماعی و توانایی آنها در شکل گیری و حفظ آنها می گذارد.

روابط سالم و مفید

گاهی اوقات سابقه درگیری‌های بین فردی مکرر با خانواده، دوستان و همکاران مدرسه یا محل کار می‌تواند نشان‌دهنده چیز جدی‌تری مانند مسائل شخصیتی باشد. یادگیری نحوه ارتباط با دیگران، تأمل در رفتار خود و درک نیازهای اجتماعی و بین فردی می تواند به طور قابل توجهی روابط و سلامت روان شما را بهبود بخشد.

علائم مشکلات بین فردی

اگر گمان می کنید ممکن است که دچار مشکلات بین فردی هستید، به سوالات زیر پاسخ دهید :

  • آیا سابقه درگیری با دوستان و خانواده دارید؟ (از جمله درگیری با دیگران، مشاجره)
  • آیا اغلب حساس می کنید با دیگران متفاوت هستید؟
  • آیا احساس بدشانسی می کنید؟
  • آیا در حفظ روابط مشکل دارید؟
  • آیا در اتمام کارها، مشاغل، فعالیت ها مشکل دارید؟
  • آیا خود را مکرراً غمگین و ناراحت می بینید؟
  • آیا اغلب اوقات احساس پوچ بودن می کنید؟
  • آیا اغلب از دست دیگران عصبانی هستنید؟

راهکارهای آسیب های اجتماعی

1. مبارزه وسیع و گسترده و همه جانبه بر علیه نابسامانی های اجتماعی از طریق بهره گیری از جلسات مشاوره و آموزش والدین در فرزندپروری صحیح و درست اخلاقی و اجتماعی و همچنین راهنمایی مناسب و گسترده نوجوانان در سطح گسترده.

2.  ارائه اقدامات اساسی و راه حل محور در زمینه خانواده ها و لزوم حضور مشاور خانواده برای رفع نزاعهای خانوادگی و روابط توام با احترام بین والدین و فرزندان

دلایل مشکلات بین فردی چیست؟

دلایل مختلفی برای مشکلات بین فردی وجود دارد. تجربیات آسیب زا، مانند بزرگ شدن در یک محیط آزاردهنده عاطفی، کلامی یا فیزیکی، می تواند بر رشد مهارت های اجتماعی، رشد عاطفی و شخصیت تأثیر منفی بگذارد. بزرگ شدن در یک محیط کنترل‌کننده یا غفلت‌آمیز عاطفی، یا محیطی با مرزهای ضعیف نیز می‌تواند منجر به مشکلات بین فردی شود.

علت دیگر اختلالات روانی است. مشکلات رابطه می تواند از ناتوانی در تنظیم عاطفه، تکانشگری، یا طغیان عاطفی، اضطراب و یا افسردگی ناشی شود.

چه نوع درمان بین فردی در درمان استفاده می شود؟

درمانگران چند رشته ای ما از درمان شناختی رفتاری (CBT) و رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) استفاده می کنند. از طریق DBT، آگاهی بیشتری ایجاد خواهید کرد، یاد خواهید گرفت که احساسات خود را تنظیم کنید، ناراحتی را بهتر تحمل کنید و مهارت های بین فردی خود را بهبود بخشید.

آیا مشکلات بین فردی بخشی طبیعی از دوران کودکی است؟

یادگیری مهارت های اجتماعی و بین فردی بخشی طبیعی از رشد دوران کودکی است. بنابراین برخی از مشکلات بین فردی ممکن است برای سن کودک شما طبیعی باشد. همانطور که کودکان و نوجوانان به بلوغ می رسند، آنها همچنان به رشد مهارت های اجتماعی و ارتباطی بهتری ادامه می دهند.

با این حال، مشکلات متعددی ممکن است نشان‌دهنده نیاز کودک یا نوجوان شما برای توسعه مهارت‌های بین فردی بهتر باشد. مشکل پیدا کردن و حفظ دوستان نزدیک، قربانی یا مقصر قلدری بودن، یا بیش از حد منفعل یا پرخاشگر بودن در تلاش برای حل تعارض، ممکن است به کمک حرفه ای نیاز داشته باشد.

اگر کودک شما در درک مکالمات، شوخ طبعی، حالات چهره و/یا زبان غیرکلامی مشکل دارد، روان درمانی بین فردی ممکن است برای کودک شما مفید باشد. علائم دیگر عبارتند از: اگر کودک یا نوجوان شما مکرراً مکالمات را قطع می کند، اظهار نظرهای نامناسب می کند و در گروه رفتار نامناسبی دارد.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *