تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / مشاوره خانواده و زوج درمانی / مهارت های تصمیم گیری در زندگی
۵ دقیقه
تصمیم-های-مهم-زندگی

مهارت های تصمیم گیری در زندگی

آنچه می خوانید...
قدرت تصمیم گیری

در زندگی پرتنش امروزی و دغدغه های بسیار بالا نسل جوان، گاهی اوقات افراد نمی توانند مسائل زندگی را مدیریت کنند. بنابراین داشتن هوش هیجانی و مهارت های تصمیم گیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با داشتن مهارت های تصمیم گیری، می توان بحران های زندگی را به درستی مدیریت کرده و خوشبختی و موفقیت زندگیمان را تضمین نماییم.در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید مهارت تصمیم گیری در زندگی را تقویت کرده و اصول آن را بیاموزید.

مهارت های تصمیم گیری چیست؟

مهارت تصمیم گیری یک مهارت ذهنی است که با کمک این مهارت می توانید موقعیت مناسبی که موجب رشد و تعالی کسب و کار، خانواده و … است را انتخاب نمایید. با داشتن مهارت تصمیم گیری در زندگی به آسانی می توانید مشکلات زندگی را حل کرده و در مسیر موفقیت، رشد و توسعه گام برداشته و زندگی و کسب و کار را از زوال و فروپاشی نجات دهید.

در کسب و کارهای امروزی مدیرانی که هوش مدیریتی بالاتری داشته باشد، مهارت بالاتری در تصمیم گیری و حل مسئله دارد. بنابراین یکی از راهای بهبود کیفیت عملکرد و پیشرفت کسب و کار، ارتقا هوش مدیریتی در مهارت های تصمیم گیری می باشد.

اهمیت یاد گیری مهارت های تصمیم گیری در زندگی چیست؟

بسیاری از ما گاها دچار شکست هایی در زندگی می شویم ولی دلیل آن را نمی دانیم، به خود انگ بد شانسی می زنیم و در نهایت سرخورده و مایوس می شویم. تمام این شکست ها به دلیل این است که مهارت های تصمیم گیری در زندگی را یاد نگرفته اید. در جامعه امروزی نداشتن مهارت های لازم در تصمیم گیری موجب فروپاشی خانواده ها و کسب و کارهای زیادی می گردد. بنابراین یادگیری این مهارت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

مزایای مهارت های تصمیم گیری در زندگی

 با افزایش مهارت تصمیم گیری در زندگی علاوه بر اینکه می توانید تصمیمات بهتری در زندگی داشته باشید، می توانید، مدیریت زمان، منابع و امکانات را نیز داشته و در نتیجه عملکرد سازمان را بهبود دهید.

در صورتی که در سازمان تعامل در تصمیم گیری داشته باشید، می توانید از نظر سایر افراد نیز بهره مند شده و در نتیجه موجب رضایت و همدلی بیشتر اعضا سازمان شوید.

مهارت های  تصمیم گیری در مسائل مالی، مسائل سازمان، تصمیم گیری در مدیریت و در زندگی روزمره از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

مرحله اصلی فرآیند تصمیم گیری

برای اینکه بتوانید مهارت تصمیم گیری را ارتقا دهید، باید دید کلی در خصوص تصمیم داشته باشید. مهمترین گام، شناخت مشکل می باشد.

 پس از شناخت مشکل باید سعی به جمع آوری اطلاعات و دانسته ها و شناسایی راهکارهای مناسب می باشد. باید پیامد تصمیمات در نظر گرفته و در نهایت بهترین انتخاب را داشته باشید.

در مرحله پایانی مجددا نیاز است که یک باز نگری کلی در خصوص تصمیم خود داشته باشید.

بنابراین بیشتر کلیات فرآیند حائز اهمیت می باشد.

انواع مهارت های تصمیم گیری

مهارت تصمیم گیری که هر فردی به منظور داشتن زندگی موفق باید داشته باشد، شامل مهارت های تصمیم گیری احساسی، تکانه ایی، اضطراری، مطیعانه، تقدیری و منطقی می باشد. در زیر توضیح کوتاهی در خصوص این موارد داده شده است. در صورتی که در هر کدام از موارد دچار ضعف هستید حتما از شخص متخصص مشاوره بگیرید.

تصمیم گیری احساسی

تصمیم گیری بدون آینده نگری و در نظر گرفتن عواقب می باشد.

تصمیم گیری تکانه ایی

تصمیم گیری بدون فکر و لحظه ایی می باشد. این فرد هیچ توجیهی برای تصمیمش ندارد.

تصمیم گیری اجتنابی

تصمیم گیری بدون اعتماد به نفس می باشد. این افراد همراه از مشکلات طفره می روند و دچار آرامش کاذب هستند.

تصمیم گیری اضطراری

افرادی که در نتیجه فشار و تنش تصمیم های نا معقولی دارند. این تصمیم صرفا به جهت فرار و رهایی از مشکلات می باشد.

تصمیم گیری وسواسی

.این افراد اضطراب شدید داشته و بیش از حد انرژی و زمان صرف می کنند. این امر منجر به از دست دادن گزینه های مناسب می گردد.

تصمیم‌گیری مطیعانه

در این نوع تصمیم گیری فرد از خودش می گذرد و فقط  به آرامش دیگران اهمیت می دهد. این فرد تصمیمات بزرگ زندگیش را به دیگران واگذار می کند و مسئولیت پذیر نمی باشد.

تصمیم‌گیری تقدیری

افرادی که به سرنوشت خود راضی هستند و شکست و موفقیت را وابسته به اقبال می دانند و در جهت تغییر مسیر زندگی هیچ تلاشی نمی کنند.

تصمیم گیری منطقی

این مدل از تصمیم بهترین نوع تصمیم گیری می باشد زیرا شخص با آگاهی کامل و در نظر گرفتن عواقب اقدام به تصمیم گیری می نماید.

برای یادگیری مهارت های تصمیم گیری چه باید کرد؟

یادگیری تمام مباحث مهارت های تصمیم گیری به تنهایی عملا بسیار دشوار می باشد. لذا مشورت با افراد آگاه و متخصص بسیار کمک کننده می باشد. باید نسبت به جهان اطراف واقع بین باشیم، اشخاصی که این مهارت ها را فرا گرفته اند، همواره موفق تر از بقیه هستند.

یک انسان بالغ و موفق اعتماد به نفس بالایی دارد و اجازه نمی دهد که دیگران برای زندگیش تصمیم گیری کنند. این شخص شجاعت، شهامت بالایی دارد، مسئولیت پذیر است و عواقب تصمیماتش را می پذیرد و از آن درس می گیرد.در واقع یکی از مهمترین دلایل موفقیت در تصمیم گیری، هدف گذاری می باشد. کسانی که می توانند اهداف خود را به درستی مشخص کنند همراه پیروز میدان زندگی هستند.

در مواقع بروز مشکلات چگونه تصمیم گیری کنیم؟

گاهی اوقات حجم مشکلات زندگی شخص بسیار بالا می باشد. شخص اغلب بسیار ناتوان گشته و در نهایت دچار درماندگی و افسردگی می شود.در این مواقع بهتر است به تصمیمات مهمتر اولویت داده و گزینه های تصمیم گیری را محدود نماید. این روش موجب آرامش خاطر بیشتر و ذهن آرامتر خواهد شد. مسائل و مشکلات دیگر را در زمانی که ذهن آرامتری باشد باید حل و فصل نمود.

در تصمیمات گروهی شخصی موفق است که قاطعیت داشته و مسئولیت کار را تقبل نماید. در این صورت نیازی به متقاعد نمودن دیگران نداشته و با اعتماد به نفس به مدیریت امور می تواند بپردازد .

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *