تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / مشاوره خانواده و زوج درمانی / چگونه مهارت های ارتباطی خود را بالا ببریم؟
۴ دقیقه

چگونه مهارت های ارتباطی خود را بالا ببریم؟

آنچه می خوانید...

بررسی نتایج مطالعات علمی نشان می دهد ریشه بسیاری از تنش ها و سوءتفاهمات و مشکلات بین فردی، ناتوانی افراد در برقراری ارتباط سالم و گوش دادن صادقانه به یکدیگراست. افرادی که  خود را درگیر رفتارهای منفی و آزار دهنده می بینند و در دام افکار منفی قرار می گیرند و از سویی در مذاکره و گفتگوی سازنده نیز ناتوانند، خشم و پرخاشگری در آنها برانگیخته می شود. در آن صورت است که تصور می کنند فرد مورد نظرشان هیچ درک صحیحی از ارتباط سالم ندارد. در حالی که اگر هر کدام از طرفین شناخت لازم و کافی ازمهارتهای ارتباطی سالم داشته باشند، هیچ یک از اتفاقات و حوادث روزمره پیش نخواهد آمد و در صورت پیش آمدن نیز به سادگی با این مهارتها، قابل حل و یا حتی قابل اغماض است. لذا مشاوران حوزه مهارتهای ارتباطی مرکزپندار نیک با در اختیار داشتن راهکارهای متنوع از مشاوره می توانند شما را در مهارتهای ارتباطی راهنمایی کنند تا هر جه کمتر درگیر پرخاشگری ها و بی تصمیمی ها و اهمال کاری ها و… قرار بگیرید. 

10 مهارت ارتباطی

گوش دادن

شنونده خوب بودن یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط خوب است. هیچ کسی دوست ندارد با کسی ارتباط برقرار کند که برای گوش دادن به صحبت های طرف مقابل وقت نمی گذارد. اگر شنونده خوبی نیستید، درک کاری که از شما خواسته می شود سخت خواهد بود. برای تمرین گوش دادن باید وقت گذاشت. گوش دادن شامل توجه دقیق به آنچه طرف مقابل می‌گوید، پرسیدن سؤال‌های روشن‌کننده و بازنویسی آنچه که شخص می‌گوید برای اطمینان از درک است “پس، آنچه شما می‌گویید…”. از طریق گوش دادن، می توانید متوجه این قضیه شوید که طرف مقابل چه می خواهد بگوید و می توانید پاسخ مناسبی بدهید.

ارتباط غیرکلامی

زبان بدن، تماس چشمی، حرکات دست و لحن صدا، همگی پیامی را که شما می خواهید منتقل کنید، را به نشان می دهند. یک موضع آرام و باز و لحن دوستانه نشان می‌دهد و دیگران را تشویق می‌کند که آشکارا با شما صحبت کنند.

تماس چشمی نیز مهم است. شما می خواهید به چشمان شخص نگاه کنید تا نشان دهید که روی او و گفت و گو با او متمرکز شده اید. با این حال باید مطمئن شوید که به فرد خیره نشوید، که می تواند باعث ناراحتی او شود.)

همچنین هنگام صحبت به سیگنال های غیرکلامی دیگران نیز توجه کنید. اغلب، نشانه‌های غیرکلامی نشان می‌دهند که یک شخص واقعاً چه احساسی دارد. به عنوان مثال، اگر آن شخص به چشمان شما نگاه نمی کند، ممکن است ناراحت باشد یا حقیقت را پنهان کند.

واضح و خلاصه صحبت کردن

ارتباط کلامی خوب به معنای صحبت کردن به مقدار کافی است، از زیاده و یا کم گویی اجتناب کنید. سعی کنید پیام خود را با کم ترین کلمات و جملات ممکن بیان کنید. آنچه را که می خواهید به طور واضح و مستقیم بگویید، چه در حال صحبت به صورت حضوری، چه  تلفنی یا از طریق ایمیل باشد. اگر به سرعت ادامه دهید، شنونده شما یا شما را تنظیم می کند یا مطمئن نیست که دقیقاً چه می خواهید. قبل از گفتن به آنچه می خواهید بگویید فکر کنید. این به شما کمک می کند تا از صحبت بیش از حد یا گیج کردن مخاطب خود جلوگیری کنید.

دوستی و خودمانی

با یک لحن دوستانه، یک سوال شخصی، یا صرفاً یک لبخند، همکاران خود را تشویق کنید تا در برقراری ارتباط آزاد و صادقانه با شما شرکت کنند. مهم است که در تمام ارتباطات محل کار خود مودب باشید.

این مهم هم در ارتباط حضوری و هم در ارتباط نوشتاری است. در صورت امکان، ایمیل‌های خود را برای همکاران و/یا کارمندان شخصی‌سازی کنید – یک «امیدوارم همگی آخر هفته خوبی داشته‌اید» در ابتدای ایمیل می‌تواند پیام را شخصی‌سازی کند و باعث شود که گیرنده احساس قدردانی بیشتری کند.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *