تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات بالینی / مهارت های زندگی
۳ دقیقه

مهارت های زندگی

آنچه می خوانید...

در جوامع امروزی بر خلاف آنچه که نیاکان ما با آنکه مردمی دارای علم و رسوم باستانی والایی داشتند، ممکن بود بتوانند با مهارتهای زندگی کمتری زندگی آرا متری را تجربه کنند، از آن جهت که علم و پیشرفتهای علمی و اجتماعی کتری را شاهد بودند. ولی در جهان کنونی بسیار پیشرفته ای که در آن زندگی می کنیم و مسیر زیستن خویش را در آن سپری می کنیم، شاید کمتر بتوان بدون مهارتهای زندگی، با دیگران و حتی اطرافیانمان ارتباط بگیریم و با چالش روبرو نشویم. بنابراین غنی سازی مهارتهای زندگی بر یکایک افراد جامعه فرضی مسلم است تا بتوانند در خود پرورش دهند. لذا مدرسان و مشاوران مرکز پندار نیک در این راستا کمر همت بسته اند تا بتوانند گامهای علمی را بردارند و به کمک هم وطنان بشتابند.

مهارت های اساسی زندگی چیست؟

مهارت های زندگی به عنوان گروهی از مسائل روانی اجتماعی و مشکلات بین فردی است که به افراد کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه در زندگی خود بگیرند. مشکلات، تفکر انتقادی و خلاقانه، برقراری ارتباط موثر، ایجاد روابط سالم، همدلی با دیگران و کنار آمدن با و زندگی خود را به شیوه ای سالم و سازنده مدیریت کنند. مهارت های زندگی ممکن است به سمت اعمال شخصی یا اعمال نسبت به دیگران نیز هدایت شود. همانطور که نسبت به اقدامات برای تغییر محیط اطراف برای ایجاد آن برای سلامتی مفید است.

6 مساله کلیدی از مهارت های زندگی

مهارت های ارتباطی و بین فردی

مهارت های ارتباطی و بین فردی به طور گسترده مهارت های مورد نیاز برای سوار شدن و کار با افراد دیگر و به ویژه برای انتقال و دریافت پیام ها به صورت کتبی یا شفاهی را توصیف می کند.


تصمیم گیری و حل مساله

این مهارت های مورد نیاز برای درک مشکلات، یافتن راه حل برای آن ها، به تنهایی یا با دیگران، و سپس اقدام برای رسیدگی به آن ها می باشد.


تفکر خلاق و تفکر انتقادی

این توانایی تفکر به روش‌های متفاوت و غیرعادی در مورد مشکلات، یافتن راه‌حل‌های جدید، یا تولید ایده‌های جدید، همراه با توانایی ارزیابی دقیق اطلاعات و درک ارتباط آن را توصیف می‌کند.


خودآگاهی و همدلی

که دو بخش کلیدی هوش هیجانی هستند. آنها درک خود را توصیف می کنند و می توانند به دیگران احساس کنند که انگار تجربیات آنها برای شما اتفاق می افتد.


قاطعیت و متانت و خودکنترلی

اینها مهارت های مورد نیاز برای دفاع از خود و دیگران و حفظ آرامش حتی در مواجهه با تحریکات قابل توجه را توصیف می کنند.


انعطاف پذیری و توانایی کنار آمدن با مشکلات

توانایی بازیابی پس از ناکامی ها را توصیف می کند و با آنها به عنوان فرصت هایی برای یادگیری یا به سادگی تجربه برخورد می کند.

چرا مهارت های اساسی زندگی مهم است؟

مهارت های اساسی زندگی ابزارهای در دسترس را برای مقابله با چالش ها/مطالبات زندگی روزمره جوانان از مدیریت آنها فراهم می کند. احساسات برای تصمیم گیری آگاهانه همچنین به رشد شخصیت، استعدادها و توانایی‌های ذهنی و جسمی کودکان کمک می‌کند و از طریق یادگیری شناخت خود و دیگران به پتانسیل واقعی آنها پی می‌برد.

و تصمیمات موثری برای زندگی هماهنگ در جامعه اتخاذ کنند. آموزش برای همه مهارت های زندگی را در میان ابزار یادگیری ضروری برای بقا، توسعه ظرفیت و زندگی با کیفیت قرار داد.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *