تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات روانی / هرآنچه که باید درباره واگویه بدانید !
۶ دقیقه
درباره-خودگویی

هرآنچه که باید درباره واگویه بدانید !

آنچه می خوانید...

افرادی هستند که گاهی اوقات تصور می کنند که فردی در درون آن ها در حال صحبت کردن با آن هاست و این صداها را از درون خود می شنوند. واگویه و یا خودگویی اصطلاحی است که برای این دسته از افراد در علم روانشناسی توصیف شده است. در این مقاله قصد داریم که درباره تعریف واگویه بپردازیم و بررسی کنیم که این امر چه عوارضی می تواند داشته باشد. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل را کسب نمایید.

واگویه چیست؟

واگویه در واقع حالتی است که شخص تصور می کند که فردی در درون خود در حال مکالمه با وی است. در واقع خودگویی صداهایی در درون افراد است که با آن ها به گفت و گو می پردازد. در واقع این حالتی است که باورها و افکار ناخودآگاه و آگاهانه خود اشخاص است که با شما در حال مکالمه به صورت ندایی درونی است.

گاهی اوقات مشاده می کنیم که افراد در حال مکالمه با صدای بلند با خود هستند و یا افکار خود را با صدای بلند بیان می کنند که در این صورت باید بگوییم که فرد در حال خودگویی است.

خودگویی هم می تواند تاثیرات مثبت و هم منفی بر روی زندگی افراد داشته باشد. این امر کاملا به رویدادها و افکار اشخاص دارد که خوب باشند با بد. در واقع زمانی که افکار درونی که با شخص در حال گفت و گو است براساس اتفاقات خوب زندگی باشد، می تواند سبب خوشحالی و افزایش اعتماد به نفس در افراد شود. اما نقطه مقابل این امر نیز صادق است. در صورت گفت و گو با افکار منفی که سبب دگرگون و بد شدن حال شخص می شود و یا ناشی از رویدادهای بد زندگی باشد، می تواند سبب یاس و نا امیدی در آن ها گردد.

واگویه می تواند هم تاثیر مثبتی بر سلامت زندگی شخص بگذارد و هم تاثیر منفی بگذارد. چرا که افکار درونی که با شما گفت گو می کند می تواند بر اساس رویداد های خوب زندگیتان باشد که باعث خوشحالی و بالا رفتن حس اعتماد به نفستان شود. در طرفی دیگر این افکار می تواند نشات گرفته از اتفاقات بد زندگیات باشد که ممکن است با یاس و نا امیدی برای شما به همراه باشد.

انواع واگویه

همانطور که در قسمت پیش ذکر شد، خودگویی می تواند ناشی از افکار مثبت و منفی هر شخص باشد. به همین دلیل است که واگویه را می توان در حالت کلی به دو نوع تقسیم بندی کرد. این دو نوع عبارتند از :

  • واگویه مثبت
  • واگویه منفی

واگویه مثبت

قبلا ذکر شد که خودگویی همان صحبت کردن اشخاص با خود است. حال این گفت و گو می تواند شامل جملاتی مثبت و سرشار از امید باشد. این نوع خودگویی، واگویه مثبت است. این نوع واگویه می تواند تاثیرات مثبتی بر زندگی افراد بگذارد و سبب افزایش اعتماد به نفس در افراد، کاهش اضطراب و استرس آن ها، بالا رفتن احساس شادی و همچنین افزایش تمرکز شود. همین عوامل می توانند سبب حل مشکلات و رسیدن به موفقیت ها باشند.

واگویه منفی

در نقطه مقابل واگویه مثبت، واگویه منفی قرار دارد و کسانی که دچار واگویه منفی هستند، همیشه از جملات منفی و نا امید کننده استفاده می کنند. همین امر می تواند سبب تاثیرهای منفی بر روی زندگی این اشخاص شود. از جمله این تاثیرها می توان به کاهش اعتماد به نفس، افزایش استرس و پایین آمدن تمرکز گردد. کاهش تمرکز می تواند سبب بروز مشکلات زیادی در زندگی افراد گردد و گاهی اوقات اختلالاتی همچون افسردگی را سبب شود.

راه های غلبه با واگویه منفی

صحبت کردن اشخاص با خود می تواند سبب تلقین آن ها به خود شود که برای خود به نوعی مرز توانایی و عدم توانایی انجام کاری را تعیین می کنند. در صورتی که این مرز تعیین شده از نوع این باشد که آن ها توانایی انجام کاری را ندارند، می توانند در بخش های مختلف دچار

اگر این مرز تعیین شده از نوع عدم توانایی باشد، شمارا با بحران هایی در زندگی مواجه می کند. بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورتی که به صورت منفی خودگویی انجام می دهید، راه های زیر را برای غلبه با آن انجام دهید.

به صدای درونی خود گوش دهید

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در مکانی قرار گرفته باشید که بدون داشتن دلیل خاصی به شما انرژی منفی و حس بدی وارد کند. این انرژی منفی در واقع همان واگویه منفی است که خودتان باعث آن هستید. بنابراین توصیه می شود که به فضا و ندای درونی خود بیشتر دقت کنید و به خود آرامش دهید و شرایط اطراف را به خوبی بررسی کنید تا بتوانید خود را قانع کنید که مشکل خاصی وجود ندارد و حس شما بی بنیان است.

پذیرفتن این امر که خود گویی شما اشتباه و بی اساس است

در برخی موارد افراد به دلیل داشتن مشکلات زیاد در زندگیشان خودگویی منفی دارند، که این امر طبیعی است. اما برخی دیگر از افراد بدون دلیل خاصی از جملات با بار منفی در صحبت با خودشان استفاده  می کنند و یا با داشتن اندک مشکلی، چنان آن را بزرگ می کنند که باعث می شود مکالمات نا امید کننده با ندای درونی خود داشته باشند. در این مواقع توصیه می شود به صورت منطقی با مشکل خود مواجه شوید و سعی کنید با تعقل تشخیص بدهید که گفت و گوی منفی با خودتان به صورت منطقی منفی است یا اینکه کاذب و بی معنی است.

نیمه پر لیوان را ببینید

بسیاری از افراد فقط جوانب منفی یک موقعیت را در نظر می‌گیرند و این امر سبب می شود که واگویه منفی با خود داشته باشند. بنابراین در هر شرایطی سعی کنید علاوه بر جنبه های منفی، جنبه های مثبت یک رویداد را هم در نظر بگیرید تا دچار افکار منفی و در نهایت خودگویی منفی نشوید.

غیر منطقی خود را مقصر ندانید.

خیلی از افراد زمانی که رویدادی اتفاق می افتد همه چیز را به پای خود می نویسند و خود را مقصر می دانند. در صورتی که با داشتن نگرشی منطقی و بررسی همه جانبه ممکن است عامل های دیگری هم سبب ایجاد آن اتفاق باشند. بنابراین در صورت رخداد حادثه ای دید منطقی داشته باشید و یک جانبه خود را مقصر نپندارید.

خود را درگیر مسائلی که هنوز رخ نداده است، نکنید.

یک نوع خودگویی که وجود دارد ترس از چیزی است که هنوز اتفاق نیفتاده است. بسیاری از افراد هنگامی که تصمیم دارند کاری را شروع کنند، ترس از شکست و عدم موفقیت دارند. در صورتی که مصمم به انجام کاری هستید سعی کنید بر روی بهتر انجام شدن آن کار تمرکز کنید و هر آن چه که در حاشیه کار است را رها کنید.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *