تهران، بعد از مررزداران، خیابان اشرفی اصفهانی، نبش کوچه وحدتی مجتمع نگین B ،پلاک۱۲۵، واحد ۵، طبقه۲

صفحه اصلی / اختلالات جنسی / کمبود میل جنسی در آقایان، علل و درمان آن
۳ دقیقه

کمبود میل جنسی در آقایان، علل و درمان آن

آنچه می خوانید...

یکی از مشکلاتی که این روزه بسیاری از آقایان با آن سروکار دارند، کمبود میل جنسی در آن هاست که از جمله اختلالات کژکاری جنسی در آن هاست. این اختلال می تواند بار منفی بر زندگی زناشویی آن ها داشته باشد، چرا که یکی از مهم ترین بخش های زندگی، داشتن روابط جنسی سالم با پارتنر و شریک زندگی است. وجود مشکلی در روابط جنسی و کمبود میل جنسی در هر دو طرف و به خصوص آقایان می تواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد. کمبود میل جنسی در مردان می تواند به دلیل عوامل ژنتیکی، فشارهای کاری، تجربه های منفی، استرس و … باشد. در صورت تداوم این امر، خانم ها معمولا حس می کنند دیگر آن جذابیت همیشگی را برای همسر خود ندارند و همین سبب وسواس فکری و کاهش اعتماد به نفس در آن ها می شود. با کمک گرفتن از مراکز مشاوره خوب می توان راهکارهای موثری در بهبود و درمان این وضعیت پیدا کرد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بیش تر درباره علل و درمان این مشکل اطلاعات کسب کنید.

اختلال کمبود میل جنسی در آقایان به چه معناست؟

در حالت کلی، اگر میل جنسی کاهش یابد و یا به فردی دچار فقدان آن شود، به آن کمبود میل جنسی گفته می شود. کمبود میل جنسی با بی میلی جنسی تفاوت دارد. در مردان، کمبود میل جنسی نوعی اختلال اکتسابی است. این بدین معناست که فرد ممکن است پس از یک دوره میل جنسی مطلوب، دچار کاهش میل جنسی شده باشد. اگر از دوران بلوغ فرد میل جنسی را حس نکرده باشد، ممکن است دچار یکی از اختلالات جنسی شده باشد.

در برخی از موارد مشاهده شده است که مرد در موقعیتی خاص از کاهش میل جنسی خود خبر می دهد. به عنوان مثال اینکه فرد در ارتباط با پارتنر جنسی خود میل به برقراری رابطه ندارد ولی در موقعیت های دیگر میل جنسی به وجود می آید. کمبود میل جنسی به صورت های زیر مشاهده می شود :

  • فرد درگیر روابط جنسی  نمی شود، و فکر و درگیری های ذهنی اش خارج از روابط است چه در خود ارضایی و چه در برقراری ارنباط با پارتنر و یا همسر خود.
  • فرد نسبت به کذشته کم تر درگیر رابطه جنسی است. بسیار کم تر از گذشته به آن می اندیشد. فانتزی و تخیلات جنسی اش از بین رفته و به همین دلیل کمبود میل جنسی پیدا می کند.
  • فرد نمی تواند در آن دسته از روابط جنسی مد نظر خود شرکت نماید.

چه عللی می تواند در کمبود میل جنسی آقایان نقش داشته باشد؟

به طور کلی بعضی از افراد هستند که در کل به دلایل وراثتی و ژنتیکی میل کم تری به برقراری رابطه جنسی هستند. اعتماد و عزت نفس پایین نیز از جمله عواملی هستند که سبب سرد مزاجی و کاهش میل جنسی و برقراری ارتباط می شوند. مورد قرار گرفتن در تجاوزهای جنسی، تجربه های تلخ کودکی و نوجوانی، تجربه نامطلوب از رابط جنسی و شاهد بسیاری از اتفاقات ناگوار از روابط جنسی و … می تواند از مهم ترین عوامل در کمبود میل جنسی باشد.

از مهم ترین اثراتی که کمبود میل جنسی می تواند در بلند مدت داشته باشد، می تواند زمینه ساز تعارض های جنسی باشد. درگیری های طولانی مدت با همسر و شریک زندگی نیز، داروها، مشروب های الکی و مواد مخدر اعتیاد آور نیز از زمینه های اصلی در کمبود میل جنسی در مردان است.

pendar-nik1pic-Recovered

دکتر معصومه زارع

دکترای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *